fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Chiny zwiększą wydatki na armię o 6,6 proc.

AFP
Wydatki na obronność Chin wzrosną w tym roku o 6,6 proc. w porównaniu do 2019 roku - wynika z raportu przedstawionego na rozpoczęcie dorocznej sesji chińskiego parlamentu - Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych. Tempo wzrostu wydatków na armię będzie w Chinach mniejsze niż w poprzednich latach.

Z raportu wynika, że Chiny wydadzą na armię równowartość 178,16 mld dolarów (to 1,268 bln juanów).

W 2019 roku wydatki na armię miały - według założeń - wzrosnąć o 7,5 proc., czyli więcej niż wynosił wzrost PKB kraju (6,1 proc.).

W pierwszym kwartale 2020 roku, w związku ze skutkami epidemii koronawirusa, gospodarka Chin skurczyła się o 6,8 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału 2019 roku.

W tym roku po raz pierwszy władze Chin nie wskazały konkretnego poziomu wzrostu gospodarczego jaki będzie celem władz w tym roku.

Budżet wojskowy Chin jest relatywnie niewielki w porównaniu do budżetu wojskowego USA, który wynosił w 2019 roku 686 mld dolarów. Wielu ekspertów uważa jednak, że Chiny ukrywają prawdziwy poziom wydatków na armię.

Władze Chin od dawna podkreślały, że muszą przeznaczać na armię więcej środków, aby zmniejszyć różnicę w potencjałach między swoją armią a armią USA. Chiny dysponują np. tylko dwoma lotniskowcami, podczas gdy USA mają ich 12.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA