fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Premier Ukrainy oddał się do dyspozycji prezydenta

AFP
Ołeksij Honczaruk, premier Ukrainy, przekazał na ręce prezydenta kraju, Wołodymyra Zełenskiego dymisję - podaje rosyjska agencja Interfax. Dymisja ma związek z pojawieniem się nagrania z posiedzenia rządu, na którym Honczaruk mówi m.in. że prezydent ma ma małą wiedzę o procesach gospodarczych i chce wyjaśnień, dlaczego hrywna umocniła się po wyborach prezydenckich.

Honczaruk napisał na swoim profilu na Facebooku, że "przyszedłem na stanowisko, aby zrealizować program prezydenta". "Jest dla mnie przykładem przyzwoitości" - dodał. Następnie stwierdził, że aby rozwiać wątpliwości co do swojego braku szacunku do prezydenta, które pojawiły się po pojawieniu się nagrania "przekazał list z rezygnacją na ręce prezydenta".

Premier wymienił też swoje osiągnięcia na stanowisku premiera, które zajmuje od czterech miesięcy. Honczaruk został szefem rządu po wygranych przez Sługę Narodu, partię stworzoną przez prezydenta Ukrainy, wyborach parlamentarnych.

Premier podkreślił, że jego najważniejszym zadaniem jest walka z korupcją.

Pojawienie się nagrania z posiedzenia rządu w sieci to, zdaniem Honczaruka, próba zdyskredytowania rządu przez przeciwników politycznych - przedstawicieli poprzednich władz Ukrainy.

W środę wieczorem w ukraińskim mediach pojawiły się nagrania rozmowy premiera Ołeksija Honczaruka z wiceprzewodniczącą Narodowego Banku Ukrainy Kateriną Rożkową oraz szefową resortu finansów Oksaną Markarową. Podczas rozmowy szef ukraińskiego rządu stwierdza, że prezydent Wołodymyr Zełenski "ma bardzo prymitywne i proste rozumienie procesów gospodarczych".

- Bilans płatniczy mocno się nie zmienia, a hrywna się wzmocniła . On (prezydent - red.) szuka odpowiedzi na pytanie (dlaczego tak się stało). Nie ma tej odpowiedzi - mówi premier. Następnie zaczyna tłumaczyć swoim rozmówcom, że chodzi tak naprawdę o to, że przed ubiegłorocznymi wyborami na Ukrainie hrywna osłabła, a już "po wyborach się wzmocniła".

- On nie zna odpowiedzi (chodzi o prezydenta - red.). Trzeba pokazywać i trzeba, by to wyglądało, powiedzmy, bardzo realistycznie - mówi Honczaruk. - Ja jestem laikiem w gospodarce - przyznaje następnie.

Kancelaria prezydenta Ukrainy potwierdziła, że ??Władimir Żeleński otrzymał list z rezygnacją Honczaruka. Prezydent ma rozważyć prośbę i poinformować o swojej decyzji.

Honczaruk jest całkowicie nowym człowiekiem w świecie ukraińskiej polityki. W 2019 roku został wytypowany przez rządzące ugrupowanie Sługa Narodu na stanowisko premiera. W obozie rządzącym mówiono wtedy, że jest "doświadczonym ekonomistą i prawnikiem".

Źródło: Interfax
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA