fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Zmiany klimatu i inflacja: Milionom w Zimbabwe grozi głód

AFP
ONZ stara się o pomoc żywnościową dla 4,1 mln obywateli Zimbabwe, co czwartego mieszkańca kraju, gdzie żywności brakuje w związku z wysoką inflacją i suszą spowodowaną zmianami klimatycznymi - informuje Reuters.

Zimbabwe, w przeszłości spichlerz Afryki, obecnie doświadcza największego kryzysu gospodarczego w ciągu ostatniej dekady. W kraju nękanym przez wysoką inflację brakuje żywności, benzyny, leków i elektryczności.

- Sytuacja się pogarsza - alarmuje Eddie Rowe, ze Światowego Programu Żywnościowego (WFP).

- Sądzimy, że jeśli nie pomożemy tym ludziom, sytuacja przerodzi się w poważny kryzys - dodaje.

WFP chce skierować do Zimbabwe 240 tys. ton żywności - będzie to podwojenie wsparcia, jakie obecnie kraj ten otrzymuje od tej agencji ONZ.

Agencja chce zakupić żywność głównie w Tanzanii i w Meksyku, a także w Kenii i rejonie Morza Czarnego.

W ostatnich pięciu latach w Zimbabwe tylko raz opady były na normalnym poziomie, a rynki w tym kraju nie funkcjonują - mówi Rowe. - Są rodziny, które chodzą spać głodne, bez zjedzenia choćby jednego posiłku w ciągu dnia - dodaje.

Rząd prezydenta Zimbabwe, Emmersona Mnangagwi zapowiedział już, że porzuci plan wycofania się z subsydiowania zboża w przyszłym roku, co ma chronić mieszkańców przed wzrostem cen żywności - poinformowały w ubiegłym tygodniu lokalne media.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA