fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Polska zatrzymała weterana walk w Donbasie. MSZ wyjaśnia

Fotorzepa/Jerzy Dudek
Polskie służby graniczne zatrzymały w Dorohusku Ihora Mazura, obywatela Ukrainy, członka skrajnie prawicowej organizacji UNA-UNSO i współpracownika sekretariatu ombudsmana Ukrainy.

Powodem zatrzymania jest list gończy Interpolu, wystawiony na wniosek Rosji.

Polski resort spraw zagranicznych potwierdza, że doszło do zatrzymania, ponieważ Polska zgodnie z przepisami, po informacji Interpolu jest do takich działań zobowiązana. - W sprawie zatrzymanego zdecyduje niezawisły sąd na podstawie przepisów prawa i po dokładnym przeanalizowaniu sprawy. Konsul Ukrainy w Polsce ma zapewniony kontakt z zatrzymanym, któremu przysługuje prawo do obrony - poinformowała rzeczniczka polskiego MSZ Ewa Suwara.

Polski minister spraw zagranicznych, przebywający w Berlinie na uroczystościach z okazji 30 rocznicy upadku muru berlińskiego, także wyjaśnił, że polskie służby są zobowiązane do respektowania porozumienia z Interpolem i zatrzymywania osób ściganych listem gończym. Powiedział też, że polskie władze wyjaśniają obecnie ze stroną ukraińską powody wpisania Ihora Mazura na listę poszukiwanych.

Rzeczniczka praw człowieka Ukrainy, Ludmyła Denisowa wezwała ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, bo pomogło w uwolnieniu Mazura, by nie został przekazany Moskwie. Podkreśla, że Igor Mazur jest weteranem walk w Donbasie.

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA