fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Minister: Estonia pracuje nad planem B dla NATO

AdobeStock
Minister spraw wewnętrznych Estonii Mart Helme powiedział, że jego kraj pracuje nad planem B dla NATO. To reakcja na słowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który stwierdził, że sojusz jest niewiele wart.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że NATO doświadcza dziś śmierci klinicznej. Przywódca największej, gdy już dojdzie do brexitu, potęgi wojskowej Unii Europejskiej zadeklarował, że architektura bezpieczeństwa, na jakiej opiera się zjednoczona Europa, nie jest wiele warta.

- NATO jest najważniejszym sojuszem, gdy chodzi o zachowanie wolności i pokoju. Wątpliwości Macrona w kwestii tego, czy jego członkowie mogą się nadal wzajemnie bronić są niebezpieczne - komentował premier Mateusz Morawiecki.

Kwestia przyszłości NATO podzieliła polityków w Estonii. Koalicyjni członkowie rządu mają rożne opinie na ten temat. Minister spraw wewnętrznych, szef skrajnie prawicowej partii EKRE Mart Holme powiedział, że nie tylko jego kraj, ale również inne państwa bałtyckie, pracują nad tym, co zrobić, jeśli słowa Macrona się urzeczywistnią.

Komentarze te spotkały się ze zdecydowanym sprzeciwem innych członków rządu. 

- Estoński rząd nigdy nie omawiał i nie planuje omawiać planu B. Te historie są absurdalne, podważają jedność i osłabiają NATO - oświadczył minister obrony Jüri Luik.

Głos zabrała również prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, która stanęła w obronie NATO. - NATO wyraźnie działa. Spójrzmy prawdziwe w oczy. Sojusz ma na swoim koncie pełen sukces. Żaden sojusznik nigdy nie został zaatakowany. Ufamy NATO - powiedziała.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA