fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

"New York Times": Populistyczny PiS nagrodzony za hojne programy socjalne

AFP
Populistyczna partia rządząca Polską, jak wszystko na to wskazuje, pozostała u władzy, a wyborcy odrzucili obawy o jej dryfowanie w stronę rządów autokratycznych i nagrodzili za hojne programy socjalne - pisze "New York Times" opisując sondażowe wyniki wyborów w Polsce.

"PiS zapewnił sobie mandat (do rządzenia) - wynika z badań exit polls" - czytamy w "NYT". Dziennik pisze, że PiS odwołuje się do nacjonalistyczny haseł o pokrzywdzonych, które są dobrze przyjmowane na polskiej wsi oraz w miasteczkach we wschodniej części kraju, które "nie nadążają za bogatszymi miastami z zachodu".

Jak zauważa "NYT" Jarosław Kaczyński, po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów, obiecał "dalszą zmianę społeczeństwa w sposób fundamentalny".

- Polska musi się zmieniać i musi się zmieniać na lepsze - cytuje prezesa PiS amerykański dziennik.

"NYT" pisze następnie, że przez 30 lat Polska była wzorem pokojowej transformacji państwa autorytarnego w liberalną demokrację. "Ale w najważniejszych wyborach od częściowo wolnych wyborów w 1989 roku wielu Polaków martwiło się o to, że demokracja może być zagrożona" - czytamy w "NYT". Dziennik tak tłumaczy wysoką, 61-procentową frekwencję wyborczą w wyborach.

"NYT" przypomina następnie, że przez cztery lata u steru rządów PiS "przekształcał kraj" - w tym kontekście wymienia m.in. reformę sądownictwa, która - "zdaniem krytyków (partii rządzącej) zagraża rządom prawa". "To doprowadziło Polskę do stania się pierwszym członkiem UE, któremu groziła utrata prawa do głosu (na forum Unii, chodzi o procedurę z artykułu 7 Traktatu o UE - red.)".

Dziennik pisze też, że "telewizja państwowa i stacje radiowe (publiczne - red.) zostały zmienione w biuletyny propagandowe", a "presja na niezależne media rosła".

"A kierownicy instytucji kulturalnych określani jako nie dość patriotyczni byli potępiani, lub zmuszani do odejścia z pracy" - czytamy w "NYT".

"Ale wciąż Polska nie stała się jeszcze Węgrami, ani tym bardziej Turcją, czy innym autokratycznym krajem. Społeczeństwo obywatelskie jest aktywne, a w mediach pojawia się wiele krytycznych głosów (pod adresem PiS - red.)" - pisze amerykański dziennik.

"Większość ludzi nie odczuwa mniejszej wolności dziś, niż przed czterema laty" - czytamy w "NYT".

Źródło: New York Times
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA