fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Matteo Salvini się nie poddaje. Zapowiada referenda przeciw rządowi

AFP
Włoska skrajnie prawicowa Liga przeprowadzi referenda, aby spróbować zatopić reformy zaplanowane przez nowy rząd. Lider partii Matteo Salvini swoich byłych koalicjantów nazwał zdrajcami.

Liga przez czternaście miesięcy rządziła we Włoszech w koalicji z Ruchem Pięciu Gwiazd. Rząd upadł po rozpadzie koalicji. Salvini chciał przeprowadzić przedterminowe wybory. Liczył, że wykorzysta w ten sposób swoją rosnącą popularność.

Manewr wicepremiera nie poszedł po jego myśli. Ruch Pięciu Gwiazd stworzył koalicję z Partią Demokratyczną, a Salvini stracił miejsce w rządzie.

- Będziemy rzucać wyzwanie tym zdrajcom, którzy są zamknięci w swoich biurach - mówił dziś Salvini.

- W nadchodzących miesiącach będzie rząd obywateli - dodał. Były szef MSW zapowiedział, że przeprowadzi referenda, które odwołają planowane zmiany w prawie. Jedno z nich dotyczy zmiany ordynacji wyborczej, co może w przyszłości utrudnić jego partii przejęcie władzy.

Aby we Włoszech odbyło się referendum, potrzebnych jest co najmniej 500 tys. podpisów. - Jeśli dotkną naszego rozporządzenia o bezpieczeństwie, to nie zbierzemy 500 tys. podpisów, ale raczej pięć milionów, aby bronić świętych granic naszego narodu - zapowiedział.

- Włosi nie będą niczyimi niewolnikami - dodał.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA