fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Mediator pomoże uwolnić tankowiec? Wielka Brytania zaprzecza

AFP PHOTO / HO / IRIB
Półoficjalna irańska agencja poinformowała, że Wielka Brytania wysłała do Iranu mediatora, który ma prowadzić rozmowy w sprawie uwolnienia brytyjskiego tankowca, zajętego przez Iran. Wielka Brytania zaprzeczyła tym doniesieniom.

W ostatnim okresie wzrosły napięcia na linii Londyn-Teheran. 4 lipca władze brytyjskiego Gibraltaru zatrzymały i wprowadziły do portu irański tankowiec Grace 1. W akcji uczestniczyli żołnierze brytyjskiej piechoty morskiej. Władze tłumaczyły decyzję podejrzeniem, że tankowiec wiózł irańską ropę do Syrii, na którą sankcje nałożyła Unia Europejska. Policja Gibraltaru zatrzymała kapitana jednostki. Władze Iranu oświadczyły, że doszło do aktu piractwa morskiego, a tankowiec nie płynął do Syrii.

19 lipca irańska Gwardia Rewolucyjna z powodu "nieprzestrzeganie międzynarodowego prawa" zatrzymała na wodach cieśniny Ormuz brytyjski tankowiec Stena Impero. Iran poinformował, że tankowiec zderzył się z kutrem rybackim i nie reagował na jego sygnały o pomoc. Teheran podał, że jednostka znajduje się w irańskim porcie Bandar Abbas. 23-osobowa załoga ma pozostać w porcie do zakończenia śledztwa. Właściciel tankowca oświadczył, że jednostka poruszała się w zgodzie z zasadami nawigacji i międzynarodowymi przepisami.

Półoficjalna irańska agencja Tasnim poinformowała, że Wielka Brytania wysłała do Iranu mediatora, który miałby prowadzić rozmowy w sprawie uwolnienia brytyjskiego tankowca.

Agencja powołała się na Mohammada Mohammadiego-Golpajedżaniego, szefa biura najwyższego przywódcy duchowego Iranu ajatollaha Alego Chameneia.

- Państwo, które w przeszłości wybierało ministrów w Iranie znalazło się w punkcie, w którym wysyła mediatora i prosi o uwolnienie swojego statku - miał powiedzieć Mohammadi-Golpajedżani, cytowany przez Tasnim, odnosząc się do czasów kolonialnych.

Doniesieniom agencji zaprzeczyła Wielka Brytania.

Przedstawiciel brytyjskiego MSZ powiedział Reutersowi, że resort nic nie wie o jakichkolwiek osobach wysłanych do Iranu w charakterze mediatorów.

Źródło: rp.pl / Tasnim, Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA