fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Szwecja nie podpisze traktatu jądrowego ONZ. "Nierealny"

Flickr/Gene Hunt
Szwedzki rząd postanowił nie podpisywać traktatu ONZ w sprawie broni jądrowej. Zdaniem władz jest on problematyczny i nierealny.

Decyzja w sprawie odrzucenia traktatu została ogłoszona przez przez minister spraw zagranicznych Margot Wallstrom na konferencji prasowej w Sztokholmie.

Wallstrom podkreśliła, że Szwecja będzie "silnym głosem" sprzeciwiać się rozprzestrzenianiu broni jądrowej.

- Rzeczywistość jest skomplikowana, traktat jest problematyczny, ale decyzja została podjęta przez kraj wolny od wojskowych sojuszy. Szwecja będzie obserwowała traktat, nie zamyka drzwi do złożenia podpisu - powiedziała minister.

Popierany przez Szwecję traktat o zakazie broni jądrowej został uchwalony w 2017 roku podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ. 122 państwa były za. Tylko Holandia, członek NATO, głosowała przeciw. Negocjacje zostały zbojkotowane przez dziewięć państw posiadających broń jądrową: Stany Zjednoczone, Chiny, Francję, Indie, Izrael, Koreę Północną, Pakistan, Rosję i Wielką Brytanię, a także większość członków NATO.

Szwecja, która utrzymuje bliskie relacje z NATO, została zmuszona do niepodpisywania traktatu przez USA - poinformował dziennik "Svenska Dagbladet".

Źródło: Bloomberg
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA