fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Janina Ochojska: Idę do PE po to samo, co robiłam w PAH

tv.rp.pl
Janina Ochojska, startująca do Parlamentu Europejskiego z Koalicji Europejskiej powiedziała w programie Onet Rano, że „chce pokazać, że polityka też może budować wspólne dobro”. - Można uprawiać ją w sposób etyczny - podkreśliła.

- Idę do parlamentu po to samo, co robiłam w PAH przez 26 lat. Służyłam ludziom najbardziej potrzebującym - powiedziała w programie Onet Rano Janina Ochojska, która startuje do Parlamentu Europejskiego z Koalicji Europejskiej. Jak dodała, swoje doświadczenie chce wykorzystać na większym forum, ale nie chce robić kariery politycznej.

Czytaj także: Ochojska: W PE chcę być głosem najuboższych na świecie

 

 

Zagadnienia, którymi jako europarlamentarzystka chciałaby zajmować się Ochojska to niepełnosprawni, zanieczyszczenie środowiska, pomoc humanitarna oraz dożywianie dzieci w szkołach. Podkreśliła, że "musi mówić szerzej" i jest tego świadoma. - Nie wątpię, że znajdę partnerów. Jest coś do zrobienia i wierzę, że pomoże mój entuzjazm - powiedziała. Podkreśliła także, że wierzy w swój dar przekonywania.

Ochojska przypomniała, jak 26 lat temu - 26 grudnia - wyjechał pierwszy konwój pomocy do Sarajewa. - Nikt nie wierzył, że ja tam dojadę - powiedziała Ochojska. - Jestem dokładnie w tym samym momencie, w jakim byłam wtedy, w 1992 r. Podejmowałam się czegoś, czego nie byłam pewna. ale wierzyłam, że realnie mogę zmieniać świat - dodała. 

Janina Ochojska jest przekonana, że na forum Parlamentu Europejskiego można rozwiązać wiele problemów, w tym między innymi ten z uchodźcami. Działaczka mówiła o stworzeniu programu, który umożliwi uchodźcom powrót do ich ojczyzn, a także centralnego rejestru uchodźców. Jak zaznaczyła, wielu uchodźców chciałoby wrócić choćby do sąsiednich krajów. - Pozostać powinni ci, których życie po powrocie do swojego kraju byłoby zagrożone - powiedziała i  podała przykłady współistnienia z uchodźcami, którzy znajdują pracę w krajach, do których wyemigrowali. - Ameryka rozwiązywała to tak, że przyjmowała daną liczbę osób, wiedząc ile osób potrzeba do wykonania różnych prac. Wiemy, że w Polsce jest o wiele więcej pracy niż my możemy wykonać - podkreśliła. 

Janina Ochojska przyznała również, że problem z uchodźcami jest bardzo trudny. - Ale nie rozwiążemy go, wzbudzając strach i zapominając, co dzieje się w krajach tych ludzi i dlaczego oni muszą uciekać - powiedziała.  - Wierzę w silną Europę, która potrafi przeciwstawić się skrajnym, nacjonalistycznym nastrojom. Będąc razem i tworząc silną Unię jesteśmy w stanie rozwiązywać problemy społeczne - zaznaczyła i dodała, że "można zrobić o wiele więcej niż sądzimy, dawać warunki dla rozwoju".

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA