fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Hiszpania dołącza do Niemiec i Francji. Będą budować nowy myśliwiec

FCAS mają zastąpić m.in. francuskie Rafale (na zdjęciu) około 2040 roku
AFP
Hiszpania dołączy do francusko-niemieckiego projektu budowy nowego samolotu myśliwskiego, który w przyszłości ma zastąpić samoloty Eurofighter i Rafale - zapowiedziała powiedział w poniedziałek minister obrony.

Minister obrony Margarita Robles podpisze w czwartek list intencyjny ze swoimi francuskimi i niemieckimi odpowiednikami, na marginesie szczytu NATO w Brukseli - poinformował rzecznik resortu.

Projekt rozpoczęty w lipcu 2017 roku nosi nazwę Future Combat Air System (FCAS). Oprócz nowego samolotu bojowego zakłada konstruowanie dronów i pocisków samosterujących.

Nowy myśliwiec zastąpi Eurofightery, który montowany jest w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i we Włoszech, oraz francuskie Rafale około 2040 roku. Ma konkurować z amerykańskim F-35 lub jego następcą.

Pierwszy kontrakt, związany z projektem, o wartości 65 milionów euro, został przyznany Airbusowi i Dassault Aviation w lutym, w celu opracowania projektu systemu walki. Hiszpania, gdzie montowane są wojskowe samoloty transportowe Airbusa, wysłała w grudniu list do Paryża i Berlina z prośbą o możliwość dołączenia do projektu.

FCAS ma rywala - brytyjski projekt Tempest, prowadzony przez BAE Systems, a do którego dołączyły także Włochy i Holandia.

W grudniowym oświadczeniu hiszpańskie ministerstwo obrony stwierdziło, że "jest przekonane, że oba programy zostaną połączone, biorąc pod uwagę ogromne inwestycje, potrzebne do ich rozwoju".

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA