fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sąd nakazał Le Pen poddać się ocenie psychiatrycznej

AFP
Francuski sąd nakazał Marine Le Pen, by poddała się ocenie psychiatrycznej w ramach dochodzenia w sprawie umieszczania przez nią na Twitterze zdjęć z egzekucji dokonywanych przez członków Państwa Islamskiego.

Prowadzone dochodzenie dotyczy trzech grafik, które Le Pen umieściła na swoim profilu na Twitterze w 2015 roku. Zdjęcia pokazywały egzekucje dokonywane przez bojowników państwa islamskiego, m.in. ścięcie głowy amerykańskiego dziennikarza Jamesa Foley'a.

O zleconej ocenie poinformowała sama Le Pen. Jednocześnie skrytykowała decyzję sądu. Sąd nie potwierdził tych informacji, ale stwierdził, że jest to normalna procedura przy tego rodzaju sprawach.

- Myślałam, że widziałam już wszystko, ale nie. Ponieważ potępiam działania Daesh, "sprawiedliwość" poddaje mnie ocenie psychiatrycznej. Jak daleko się posuną? To jest niebezpieczne - oceniła Le Pen.

Czytaj także: 

Eurowybory: Rewanż Le Pen na Macronie

Marine Le Pen: Nasze idee są u władzy w Polsce, Austrii, we Włoszech i na Węgrzech

 

Liderka francuskiej skrajnej prawicy powiedziała, że nie zamierza poddawać się takiej ocenie. - Chciałabym zobaczyć, jak mnie sędzia do tego zmusza - powiedziała.

Dochodzenie w sprawie rozpowszechniania przez Le Pen brutalnych materiałów wszczęto w marcu. Francuskie prawo stanowi, że elementem dochodzenia jest w takiej sytuacji przeprowadzenie oceny medycznej.

Ekspert ma ocenić, czy stan zdrowia psychicznego Le Pen stanowi zagrożenie dla społeczeństwa.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA