fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Kukiz’15, PSL, Razem i Prawica RP wspólnie apelują do prezydenta o weto

Fotorzepa/ Piotr Guzik
Kukiz’15, Polskie Stronnictwo Ludowe, Partia Razem i Prawica RP z inicjatywy Klubu Jagiellońskiego wystąpiły z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie nowej ordynacji do Parlamentu Europejskiego.

Według zmienionej ordynacji wyborczej wybory do PE będą odbywać się w okręgach co najmniej trzymandatowych. W praktyce oznacza to, że - według wyliczeń w oparciu o wyniki poprzednich wyborów do PE - mandat w wyborach z 2019 roku będą mogły uzyskać partie, które przekroczą próg 13-15 proc. w wyborach. To z kolei faworyzuje największe partie na polskiej scenie politycznej - PiS i PO. Zmiany ostro krytykuje opozycja.

Przeczytaj: Paweł Kukiz: Jadą po bandzie. Ta neokomuna musi upaść

Ustawa została przyjęta przez Sejm i Senat, obecnie czeka na podpis prezydenta.

W piątek, we wspólnym apelu do prezydenta Andrzeja Dudy o weto do ordynacji, zwróciły się Klub Jagielloński, Kukiz’15, Polskie Stronnictwo Ludowe, Prawica Rzeczypospolitej i Partia Razem. "Środowiska obywatelskie i polityczne, które reprezentujemy, wiele dzieli. Łączy nas jednak przekonanie, że szkodliwe dla polskiej demokracji jest tworzenie zaporowego realnego progu wyborczego, ograniczenie możliwości faktycznego wyboru Polaków do dwóch list oraz betonowanie sceny politycznej" - piszą autorzy apelu.

Jak zauważają sygnatariusze, eksperci, w tym Biuro Legislacyjne Senatu, wielokrotnie zwracali uwagę, że "w zgodzie z zaproponowaną ordynacją realny próg wyborczy w wyborach do Parlamentu Europejskiego będzie wyższy niż próg nominalny, który wynosi 5%. Według szacunków może on wynieść w skrajnych przypadkach nawet ponad 16% głosów".

Przeczytaj też: Marek Jurek krytykuje PiS za nową ordynację do Parlamentu Europejskiego

"Wyborcy formacji, które mogą liczyć na poparcie w przedziale 5-15% – w praktyce może to dotyczyć nawet co trzeciego z głosujących! – zostaną pozbawieni reprezentacji mimo, że wsparte przez nich listy przekroczą nominalny próg wyborczy. Wykluczenie tak istotnej części opinii publicznej i sceny politycznej z pewnością przełoży się na obniżenie zaufania Polaków do procesu wyborczego, instytucji państwa i klasy politycznej. Efektem będzie jeszcze niższa niż dotąd frekwencja wyborcza: zarówno w wyborach do Parlamentu Europejskiego, jak i kolejnych elekcjach" - czytamy w apelu do prezydenta.

Autorzy dodają, że w trakcie prac nad zmianą ustawy pojawiły się inne propozycje, nie "betonujące" sceny politycznej, a "każda z nich gwarantuje rozwiązanie problemów generowanych przez dzisiejszą ordynację bez negatywnych skutków wynikających ze zmian zawartych w procedowanej nowelizacji".

"Wierzymy, że występując w roli arbitra w partyjnych sporach i kierując się potrzebą zagwarantowania Polakom możliwie proporcjonalnej reprezentacji politycznej zdecyduje się Pan Prezydent na zawetowanie przedłożonego projektu zmian w Kodeksie Wyborczym" - napisali do Andrzeja Dudy Krzysztof Mazur (prezes Klubu Jagiellońskiego), Paweł Kukiz z Kukiz'15, Władysław Kosiniak-Kamysz z Polskiego Stronnictwa Ludowego, Julia Zimmermann z Partii Razem i Krzysztof Kawęcki z Prawicy RP.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA