Polityka

Szojgu: Rosja nie pozwoli na neokolonialną strategię USA

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu
123RF
Rosja zawsze będzie przeciwstawiała się amerykańskiej neokolonialnej strategii mającej na celu osłabienie legalnych rządów w innych krajach - powiedział rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu w opublikowanym dziś wywiadzie dla włoskiego dziennika "Il Giornale".

Według rosyjskiego ministra obrony Stany Zjednoczone testują strategię neokolonialną, którą wypróbowały już w Iraku i Libii, a  która "sprowadza się do wspierania wszelkich, nawet najdzikszych ideologii w celu osłabiania legalnych rządów".

Szef rosyjskiego MON tłumaczył, że strategia ta polega na wykorzystywaniu zastosowania broni masowego rażenia, katastrof humanitarnych czy użycie sił militarnych do wprowadzenia stanu "kontrolowanego chaosu", który sprzyja drenowaniu krajów z ich dóbr i wyprowadzaniu ich do USA przez międzynarodowe korporacje.

Czytaj także: Trump: Niemcy są zakładnikiem Rosji

Szojgu zapowiedział też, że Rosja, która jest zwolenniczką równej i obustronnie korzystnej współpracy ze wszystkimi krajami w ramach koncepcji wielobiegunowego świata, zawsze będzie się sprzeciwiać wdrażaniu takich strategii.

Zdaniem ministra Szojgu Rosja jest przez Waszyngton uważana za zagrożenie dla globalnej dominacji Stanów Zjednoczonych. - Rosja odzyskuje siły, więc teraz uważa się ją za nie sojusznika, ale za zagrożenie - mówił Szojgu.

Dowodem na to ma być według niego zwiększanie obecności wojsk NATO w rejonach bliskich Rosji - np. w państwach bałtyckich, Polsce, Rumunii i Bułgarii - przy jednoczesnym oskarżaniu Moskwy o agresywne plany.

Szojgu przypomniał, że we wspomnianych krajach NATO zwiększyło liczbę swoich wojsk z 2 tysięcy do 15 tysięcy żołnierzy, z możliwością zwiększenia tej liczby do 60 tysięcy. Wspomniał też o możliwości przyjęcia przez NATO amerykańskiej koncepcji 4x30 -30 zmechanizowanych batalionów, 30 eskadr lotniczych i 30 okrętów bojowych gotowych do użycia w ciągu 30 dni lub mniej.

- I to wszystko dzieje się tuż przy zachodnich granicach Rosji - podkreślił Szojgu.

Źródło: TASS

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL