fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Holenderska minister zachęca do płacenia za jazdę na rowerze

AFP
Holenderski rząd zachęca pracodawców, by ci płacili pracownikom za jazdę na rowerze do pracy w ramach narodowej inicjatywy, która ma na celu walkę z korkami na drogach.

- Wysiądźmy z samochodów i wsiądźmy na rowery - zaapelowała wiceminister infrastruktury Stientje van Veldhoven ogłaszając plan nowych działań zmierzających do zachęcenia ludzi do jazdy na rowerach.

Minister zaproponowała, by pracujące, pełnoletnie osoby otrzymywały od pracodawców po 19 eurocentów za każdy kilometr pokonany przez nich.

Van Veldhoven proponuje również wprowadzenie subsydiów na zakup rowerów dla pracowników dużych koncernów i średnich przedsiębiorców.

- Chcę, by 200 tysięcy osób wysiadło z samochodów i by Holendrzy pokonałli 3 mld kilometrów więcej na rowerach - powiedziała wiceminister.

Już teraz w Holandii jest 22,5 mln rowerów - więcej niż mieszkańców (tych jest 17,1 mln). Co czwarty Holender jeździ do pracy na rowerze.

Od 2005 roku liczba rowerów w Holandii zwiększyła się o 11 procent.

Rząd przekonuje, że pracodawcom opłaca się zachęcać pracowników do jazdy na rowerze, ponieważ ci ostatni sa wówczas "w lepszej formie i są mniej podatni na nieobecność w pracy z powodu choroby". Poza tym - jak informuje rząd - pracodawcy oszczędzają wówczas na miejscach parkingowych.

Wiceminister Van Veldhoven dodaje, że rowery "redukują korki i dają osobom zmuszonym do jazdy samochodem więcej miejsca na drogach".

Źródło: The Independent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA