Polityka

Netanjahu: Przenieście swoje ambasady. Jak Trump

AFP
Premier Benjamin Netanjahu zaapelował, aby inne kraje poszły za przykładem prezydenta USA Donalda Trumpa i przeniosły swoje ambasady do Jerozolimy.

Dziś w Jerozolimie odbywa się uroczystość przeniesienia ambasady Stanów Zjednoczonych z Tel Awiwu do Jerozolimy.

- Dziękuję, panie prezydencie Trump, za odważną decyzję, dziękuję za uczynienie przymierza między Izraelem a USA silniejszym niż kiedykolwiek - powiedział Netanjahu podczas rozpoczętych już wczoraj uroczystości.

Premier Izraela wezwał inne państwa, by zrobiły "to, co jest do zrobienia" - aby przeniosły ambasady swoich krajów do Jerozolimy, tak jak zrobiły to Stany Zjednoczone.

- Fundamentalną podstawą pokoju jest prawda - mówił izraelski premier. - A prawda jest taka, że od stuleci Jerozolima była stolicą dla narodu żydowskiego, a od dziesięcioleci jest stolicą państwa Izrael. 

Netanjahu podziękował Trumpowi za wycofanie się z porozumienia nuklearnego z Iranem.

- Z całym szacunkiem dla włodarzy europejskich stolic, ale my tutaj, na Bliskim Wschodzie, w Jerozolimie i w Rijadzie, widzieliśmy katastrofalne skutki porozumienia z Iranem - stwierdził premier.

Swoje przemówienie Netanjahu rozpoczął od nawiązania do zwycięstwa izraelskiej piosenkarki w konkursie Eurowizji. - Ci którzy nie chcieli Izraela na Eurowizji, w przyszłym roku dostaną Eurowizję w Izraelu - powiedział.

Przemawiający podczas uroczystości zastępca sekretarza stanu USA John Sullivan powiedział, że przeniesienie ambasady USA do Jerozolimy jest "usankcjonowaniem istniejącego stanu faktycznego", niezbędnym do "stworzenia mapy drogowej dla pokoju w regionie".

Na uroczystości otwarcia zaproszenie przyjęły 32 z 86 zaproszonych delegacji. Placówka rozpocznie działalność dziś o 16 miejscowego czasu.

Armia Izraela jest w stanie gotowości bojowej w związku z przewidywanymi masowymi protestami Palestyńczyków, którzy oprócz wyrażania sprzeciwu wobec decyzji USA będą obchodzić Dzień Nakby - początek czystek etnicznych w Palestynie w 1948 roku.  

Źródło: Haaretz

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL