fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Po raz pierwszy CIA pokieruje kobieta

AFP
Senat USA 54 głosami przeciwko 45 zatwierdził wybór Giny Haspel na szefową CIA. Haspel to pierwsza kobieta, która stanie na czele Centralnej Agencji Wywiadowczej.

Haspel na stanowisku szefa CIA zastąpi Mike'a Pompeo, który został nowym sekretarzem stanu.

61-letnia Haspel pracuje w CIA od 33 lat. Przez większość czasu była agentem, działającym pod przykrywką.

W 2002 roku wybrano ją do kierowania tajnym więzieniem w Tajlandii, w którym stosowano brutalne metody przesłuchań, które przez wielu uważane są za tortury.

Wobec jednego z podejrzanych umieszczonych w tym więzieniu - Abd al-Rahima al-Nashiriego - zastosowano metody uznane potem za nielegalne przez Baracka Obamę.

Al-Nashiriemu uniemożliwiano sen, wystawiano go na działanie bardzo wysokich, albo bardzo niskich temperatur, trzymano go w ciasnej skrzyni albo uderzano nim wielokrotnie o mur.

Trzy lata później Haspel nakazała zniszczenie 92 taśm wideo, na których zarejestrowano przesłuchania Al-Nashiriego i Abu Zubaydaha.

Obrońcy praw człowieka twierdzą, że Haspel opuściła Tajlandię, by nadzorować tortury stosowane przez CIA w innym miejscu, ale nie jest jasne jaką rolę odgrywała później w Agencji, ponieważ te informacje zostały utajnione przez Agencję.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA