Polityka

Apel Wałęsy: Z rządzącymi Polską nie utrzymywać kontaktów

Fotorzepa, Jerzy Dudek
"Jeśli Amerykanie nie otworzą oczu tym wstającym od 2 lat z kolan dyplomatołkom to będzie katastrofa. Zachęcam inne kraje do podobnych czynów" - napisał na swoim profilu na Twitterze były prezydent Lech Wałęsa komentując nieoficjalnie doniesienia o wprowadzeniu zakazu kontaktów dwustronnych między Polską a USA na najwyższym szczeblu. Miałoby to być pokłosiem kryzysu spowodowanego nowelizacją ustawy o IPN.

Onet powołując się m.in. na notatkę sporządzoną po spotkaniu polskich dyplomatów z Wessem Mitchellem, jednym z bliskich współpracowników sekretarza stanu USA Rexa Tillersona podał, że USA wprowadzają dla polskich władz zakaz kontaktów dwustronnych na najwyższym szczeblu, a w Kongresie narastają nastroje antypolskie. Mitchell miał też przestrzegać, że jeżeli polski rząd nie ustąpi ws. ustawy o IPN, to może dojść do blokady finansowania współpracy wojskowej. Informacja ta dotychczas nie została oficjalnie potwierdzona.

"Zachęcam inne kraje do podobnych czynów. Z tymi rządzącymi Polską nie należy utrzymywać kontaktów" - napisał Wałęsa odnośnie rzekomych sankcji, jakimi USA chce objąć Polskę.

W innym tweecie Wałęsa zasugerował, że "bubel prawny o IPN" będzie potrzebny PiS "do walki z kłamstwem oświęcimskim a smoleńskim". "I to do walki tylko z Polakami" - dodał.

Znowelizowana ustawa o IPN wprowadza karę do trzech lat więzienia dla osób, które - nie powołując się na fakty - oskarżają naród Polski o zbrodnie popełnione w czasie II wojny światowej. Nowelizacja budzi sprzeciw USA i Izraela.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL