fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Izraelska policja: Postawić zarzuty premierowi Netanjahu

AFP
Izraelska policja poinformowała, że rekomendowała postawienie premierowi kraju, Benjaminowi Netanjahu, zarzuty korupcji, oszustwa i nadużycia zaufania publicznego w związku z dwoma śledztwami toczącymi się w sprawie domniemanej korupcji.

Policja wydała oświadczenie, w którym poinformowała o swoich rekomendacjach. Teraz trafią one do prokuratora generalnego, który zdecyduje czy formułować akt oskarżenia przeciwko szefowi rządu.

Po pojawieniu się oświadczenia policji premier Netanjahu wygłosił telewizyjne orędzie, w którym zapewnił o swojej niewinności oraz wyraził przekonanie, że rekomendacje policji "skończą się niczym".

- Będę nadal przewodził Izraelowi odpowiedzialnie i wiernie - zapowiedział.

Sprawy, w których premier podejrzewany jest o korupcję to tzw. Sprawa 1000 (Netanjahu jest podejrzewany o przyjmowanie prezentów - w tym butelek szampana i drogich cygar od hollywoodzkiego magnata w zamian za przysługi) i Sprawa 2000 (dotyczy domniemanej obietnicy preferencyjnego traktowania wydawcy prasowego złożonej przez Netanjahu, co miało zapewnić premierowi korzystne publikacje na jego temat).

Netanjahu zaprzecza oskarżeniom.

W przeszłości za korupcję sądzony był już premier Izraela, Ehud Olmert, którego w 2014 roku skazano na 17 miesięcy więzienia.

Źródło: AFP, Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA