fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Patryk Jaki: Donald Tusk wpisał się w politykę dobrą dla Niemiec

Fotorzepa, Jerzy Dudek
- Nikt nie zwolnił Donalda Tuska od tego, by służyć również Polakom, a nie przede wszystkim Niemcom - mówił w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, nawiązując do skrytykowania przez Tuska wystąpienia premier Beaty Szydło w Auschwitz.

Szydło mówiła w Auschwitz m.in. że "tak straszliwe wydarzenia, jak te, które miały miejsce w Auschwitz, a także innych miejscach kaźni nigdy więcej się nie powtórzyły. Auschwitz to w dzisiejszych niespokojnych czasach wielka lekcja tego, że trzeba czynić wszystko, aby uchronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli". Tusk komentując tę wypowiedź napisał na Twitterze: "Takie słowa w takim miejscu nigdy nie powinny paść z ust polskiego premiera".

- Pani premier powiedziała rzecz oczywistą, to nawiązanie do tego, że II RP nie dała rady chronić polskich obywateli - skomentował minister Jaki.

Jaki ocenił, że Tusk komentując tę wypowiedź w taki sposób "wpisał się w politykę dobrą dla Niemiec". - Ponieważ to Niemcy prowadzą politykę relatywizowania winy (ws. II wojny światowej i Holokaustu - red.) - dodał zwracając uwagę, że w kontekście II wojny światowej Niemcy używają terminów "naziści" i "hitlerowcy" w kontekście odpowiedzialnych za zbrodnie z tego okresu.

- To celowa polityka niemiecka, którą zaczął realizować Donald Tusk i powinien się za to wstydzić - podsumował Jaki.

Tuska skrytykował też Marek Jakubiak z Kukiz'15. - Tusk przegina, nakręcił spiralę złego toku mówienia (o wypowiedzi Szydło - red.). - Tusk powinien zająć się Europą, to urzędnik europejski pochodzenia polskiego - dodał.

Na uwagę Sławomira Neumanna z PO, że wypowiedź ta jest "głupstwem", Jakubiak spytał: - A co? Niemcem jest? Przecież jest pochodzenia polskiego.

Zdaniem Neumanna słowa Szydło w Auschwitz były "niepotrzebne" i "złe". - Nie można grać tematem uchodźców, który budzi wielkie emocje i robić to na tle obozu koncentracyjnego - stwierdził dodając, że choć słowa "uchodźcy" w wypowiedzi nie padły to jednak "liczy się kontekst".

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA