fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Zaliczka z umowy przedwstępnej też podlega uldze mieszkaniowej w PIT

123RF
Kwota otrzymana na podstawie umowy przedwstępnej, jeszcze przed zawarciem definitywnej umowy sprzedaży nieruchomości, też jest zwolniona z podatku, jeśli zostanie zainwestowana w cele mieszkaniowe.

Kto otrzyma pieniądze ze sprzedaży zbyt wcześnie, naraża się na spór z fiskusem. Taki problem mogą mieć sprzedający nieruchomość przed upływem pięciu lat od jej nabycia. Skorzystają ze zwolnienia z PIT, jeśli przeznaczą pieniądze na własne cele mieszkaniowe. Problematyczne mogą być jednak kwoty otrzymane w formie zaliczki. Fiskus zgodził się na ich zwolnienie dopiero wówczas, gdy przegrał spór przed sądem.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która nabyła mieszkanie w 2010 r. i sprzedała po trzech latach. W lutym 2013 r. podpisała w formie aktu notarialnego umowę przedwstępną sprzedaży lokalu za 193 tys. zł W dniu zawarcia tej umowy nabywca zapłacił jej 170 tys. zł (20 tys. zł tytułem zadatku oraz 150 tys. zł tytułem zaliczki). Pozostała część – 23 tys. zł – została przekazana na rachunek bankowy w marcu. Umowa końcowa została podpisana dopiero w listopadzie 2013 r. Wszystkie środki podatniczka przeznaczyła na zakup nowego mieszkania i jego remont. Wystąpiła o interpretację, by upewnić się, że może skorzystać z ulgi.

Skarbówka uznała jednak, że kobieta nie uniknie podatku. Ani kwota zadatku i zaliczki uzyskana przy zawarciu umowy przedwstępnej, ani kwota przekazana na rachunek bankowy przed zawarciem umowy sprzedaży nie stanowią wydatku na własne cele mieszkaniowe, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Nie ma znaczenia, że podatniczka przeznaczyła je na zakup nowego lokalu, w którym będzie zaspokajać własne potrzeby mieszkaniowe. To dlatego, że ani umowa przedwstępna, ani wpłata zaliczki, zadatku czy przedpłaty nie przenoszą własności nieruchomości.

Podatniczka zaskarżyła interpretację i uzyskała korzystne dla niej orzeczenia WSA w Gdańsku (I SA/Gd 1674/15) i NSA (II FSK 1719/16). Sądy uznały, że skarbówka dokonała nieprawidłowej wykładni przepisów. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zmienił wówczas interpretację. Potwierdził, że kwoty otrzymane przed datą zawarcia definitywnej umowy sprzedaży lokalu (w formie zaliczki i zadatku), a przeznaczone na zakup nowego, są zwolnione z podatku jako wydatki na własne cele mieszkaniowe. ©?

Numer interpretacji: ITPB2/4511-486/15/18-S/BK

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA