fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

PIT: Odwołanie darowizny jak nowa data zakupu

Fotorzepa, Rafał Guz Rafał Guz
Matka, która ze względu na rażącą niewdzięczność syna odebrała mu połowę darowanego wcześniej mieszkania, nie może sprzedać całości bez podatku.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy rozstrzygnął w interpretacji, że odwołanie darowizny jest formą powtórnego nabycia nieruchomości.

Sprawa dotyczyła kobiety, która dostała mieszkanie w spadku w 2001 r. W 2008 r. przekazała połowę w darowiźnie synowi. Z powodu jego rażącej niewdzięczności odwołała darowiznę. Wyrok sądu w tej sprawie uprawomocnił się w 2012 r.

W 2015 r. kobieta musiała sprzedać lokal ze względu na chorobę. Zapytała, czy w tej sytuacji jest zwolniona z podatku dochodowego, gdyż od jego nabycia w 2001 r. upłynęło już ponad pięć lat.

Dyrektor IS stwierdził że musi zapłacić 19 proc. podatku od połowy wartości lokalu. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT sprzedaż nieruchomości jest wolna od tego podatku po upływie pięciu lat od nabycia. W rozpatrywanym przypadku występują jednak dwie daty nabycia. Pierwsza to 2001 r., a druga – 2012 r., kiedy to kobieta ponownie została właścicielką udziału należącego wcześniej do jej syna. Od nabycia nie upłynęło więc jeszcze pięć lat i nie ma zwolnienia z daniny.

numer interpretacji: ITPB2/4511-785/15/RS

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA