fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

PIT: skarbówka daje ulgę na zakup dwóch mieszkań

Adobe Stock
Sprzedający nieruchomość nie zapłaci podatku, jeśli kupi za nią dwa lokale – jeden na weekend, drugi blisko pracy.

Najnowsze stanowisko skarbówki ucieszy tych, którzy za pieniądze ze sprzedaży jednej nieruchomości zamierzają kupić dwie inne. Fikus się zgadza, że w obu można realizować własne cele mieszkaniowe, co daje prawo do zwolnienia z podatku.

Taką interpretację otrzymał podatnik, który w maju 2019 r. dostał dom w darowiźnie od cioci. W niedługim czasie zamierza go sprzedać i kupić za to dwa mieszkania. Pierwsze w miejscowości, w której pracuje i z którą wiąże swoją przyszłość. Drugie chce kupić w miejscowości uzdrowiskowej, gdzie będzie zabierał na weekendy chorą ciocię i spędzał czas wspólnie z rodziną. Zapytał, czy może skorzystać z ulgi, jeśli rozdzieli dochód ze sprzedaży domu na zakup dwóch skromnych mieszkań, w tym jednego, które ma służyć także rodzinie.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził. Przypomniał, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, jeśli nieruchomość zostanie sprzedana przed upływem pięciu lat od jej nabycia, sprzedający płaci 19 proc. podatku dochodowego. Dotyczy to omawianego przypadku, ponieważ wnioskodawca nabył dom w 2019 r. i zamierza go od razu zbyć.

Czytaj także:

W takich przypadkach sprzedający może skorzystać z ulgi, jeśli za uzyskane pieniądze kupi inną nieruchomość. Musi wykazać, że poniósł wydatek na własne cele mieszkaniowe, by zapewnić sobie dach nad głową.

Dyrektor KIS stwierdził na podstawie analizowanych przepisów, że takie cele można realizować w dwóch lokalach. Wydatkowanie przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości na nabycie dwóch lokali umożliwi wnioskodawcy skorzystanie ze zwolnienia od podatku.

„Istotny jest fakt, że wnioskodawca planuje w nabytym lokalu mieszkalnym przebywać w weekendy" – napisał dyrektor KIS.

Wcześniej fiskus twierdził, że nabycie nieruchomości dla członków rodziny nie jest realizacją własnych celów mieszkaniowych.

Numer interpretacji: 0113-KDIPT2-2.4011.448.2019.1.MK

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA