fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Marynarze zwol nieni z podatku od 2020 r. - uchwalił Sejm

Adobe Stock
Dochody z pracy na statkach morskich będą zwolnione z PIT po 183 dniach. Dotyczy to statków pasażerskich lub towarowych zarejestrowanych w krajach UE i EOG.

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawę o PIT dotyczącą marynarzy. Celem jest zwolnienie ich z podatku, jeśli wykonywali pracę na statkach morskich przez co najmniej 183 dni w roku. Budżet państwa na tym nie straci, ponieważ marynarze już obecnie nie płacą podatku. To dlatego, że większość (ok. 120 ) polskich statków pływa pod tzw. wygodną banderą. Chodzi o kraje, które prowadzą aktywną politykę zwolnień podatkowych dla armatorów i marynarzy. Tylko sześć statków zarejestrowanych jest w Polsce. Oficjalne zwolnienie z PIT ma doprowadzić do zatrzymania tego niekorzystnego zjawiska.

Czytaj też:

Ustawa, która wchodzi w życie 1 stycznia 2020 r., realizuje stanowisko Komisji Europejskiej w zakresie objęcia marynarzy środkiem pomocowym. Komisja zgodziła się na zwolnienie z PIT, jeśli obejmuje ono statki morskie zarejestrowane w państwach UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Takie rozszerzenie ma zapewnić równe traktowanie.

Zgodnie z uzasadnieniem do zmian, marynarze, którzy większą część roku przebywają za granicą, powinni co do zasady rozliczać się w Polsce. Mają tu tzw. miejsce zamieszkania dla celów podatkowych, ponieważ zostały tu ich rodziny.

etap: trafi do Senatu

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA