fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

PIT: czy zyski z najmu kilku pokoi można rozliczać ryczałtem

Fotolia.com
Najem ośmiu pokoi nie jest działalnością gospodarczą. Właściciel może więc wybrać ryczałt ze stawką 8,5 proc.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację korzystną dla osób, które udostępniają lokatorom pojedyncze pokoje, a nie całe mieszkanie.

Z pytaniem zwróciła się studentka, która nie ma żadnych dochodów. Rodzice zamierzają podarować jej dom jednorodzinny, zlokalizowany w innym mieście, w którym jest osiem pokoi. Wnioskodawczyni zamierza wynajmować dom na pokoje, bo łatwiej będzie jej znaleźć lokatorów. Chciała potwierdzić, że będzie to najem prywatny opodatkowany 8,5 proc. PIT, a nie działalność gospodarcza, którą musiałaby rozliczyć w inny sposób. Zaznaczyła, że nie zapewnia usługi sprzątania, zmiany ręczników czy pościeli, nie wynajmuje też pokoi na doby. Prowadzony przez nią najem będzie miał charakter długoterminowy. Zamierza udostępniać pokoje na co najmniej rok (dla studentów) lub kilka lat (dla osób pracujących).

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał, że najem jest odrębnym od działalności gospodarczej źródłem przychodu, choć może także istnieć najem prowadzony w ramach działalności gospodarczej.

By rozstrzygnąć kwestie opodatkowania, najważniejsze jest zakwalifikowanie zysków z najmu do właściwego źródła przychodów, jakim są: pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 o PIT) lub najem i dzierżawa (art. 10 ust. 1 pkt 3 o PIT). Tylko przychody ze źródła, jakim jest najem, mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5 proc.

Inaczej będzie, gdy najem ma cechy działalności gospodarczej prowadzonej we własnym imieniu, bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły. Wynajmujący jest wówczas uznawany za przedsiębiorcę i co do zasady rozlicza się według skali (18 i 32 proc. PIT).

– Jeśli najem będzie miał charakter długoterminowy, to uzyskane przez wnioskodawczynię przychody mogą zostać zakwalifikowane do źródła, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT. Mogą być zatem opodatkowane zryczałtowanym podatkiem – uznał dyrektor KIS.

Prawnik Marcin Malinowski zwraca uwagę, że interpretacja jest korzystna, jednak niepokoi stwierdzenie, że najem pokoi powinien mieć charakter długoterminowy.

– Przepisy podatkowe nie odróżniają pojęcia najmu krótkotrwałego czy sezonowego od najmu długoterminowego – mówi.

numer interpretacji: 2461-IBPB-2-2.45 11.145.2017.1.KK

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA