fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

PIT: jak wykazać zaliczki i rozliczyć stypendium

Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Prowadzę działalność gospodarczą i rozliczam się na formularzu PIT-36. Zaliczkę za grudzień 2015 r. zapłaciłem w styczniu. Czy powinienem ją wykazać w zeznaniu za zeszły rok? Wpisujemy w nim zaliczki należne, ale jest też pozycja „suma wpłaconych zaliczek". Czy wykazujemy tu zaliczki zapłacone tylko w zeszłym roku czy także w styczniu?

Przepisy nie regulują wprost tej kwestii. Nie nakazują też porównywać zaliczek należnych za dany rok z sumą zaliczek zapłaconych wyłącznie w tym roku. Zasadne wydaje się więc uwzględnienie zaliczki za grudzień opłaconej w terminie do 20 stycznia następnego roku w pozycji „suma wpłaconych zaliczek". Pominięcie tej zaliczki skutkowałoby jej podwójnym uregulowaniem. Raz jako zaliczki, a drugi w zeznaniu rocznym jako dopłaty kwoty wynikającej z różnicy pomiędzy pozycjami „suma należnych zaliczek" a „suma wpłaconych zaliczek". Trzeba też pamiętać, że zaliczka za grudzień opłacona po terminie zostanie zaliczona na poczet podatku za cały rok.

Piętnastoletni zawodnik klubu wioślarskiego dostaje stypendium sportowe za drugie miejsce na mistrzostwach Polski. Czy jest zwolnione z podatku? Jeśli nie, to czy musi złożyć zeznanie roczne czy też doliczają je do swoich przychodów rodzice?

Stypendium sportowe może być zwolnione z podatku do kwoty 3,8 tys. zł rocznie, jeśli spełnia kryteria wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o PIT (np. jego wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego). Nadwyżka ponad ten limit jest opodatkowana. Dochodów małoletnich dzieci, m.in. ze stypendiów, nie dolicza się do dochodów rodziców. Małoletni muszą złożyć własną deklarację roczną. Zeznanie wypełnione na imię i nazwisko dziecka podpisuje rodzic i składa je w jego imieniu do urzędu skarbowego.

Anna Welsyng, doradca podatkowy, radca prawny

—oprac. wp

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA