fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Roczne rozliczenie PIT: Matka w separacji skorzysta z całej ulgi

www.sxc.hu
Odliczenie na dzieci przysługuje w całości temu rodzicowi, który sam wykonywał władzę rodzicielską.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie rozstrzygnął, na jakich zasadach rozliczają ulgę rodzice w separacji, którzy nie porozumieli się co do podziału odpisu.

Z pytaniem zwróciła się matka, która po rozstaniu z mężem sprawuje wyłączną opiekę nad dwójką dzieci. Jedno z nich jest poważnie chore. Wnioskodawczyni jest w bardzo trudnej sytuacji materialnej, obecnie bezrobotna, bez prawa do zasiłku. Utrzymuje rodzinę z alimentów na dzieci, tj. 850 zł miesięcznie, i pomocy finansowej swojej mamy.

Zapytała, czy może sama skorzystać z ulgi rodzinnej za 2015 r., skoro ojciec dzieci nie interesuje się nimi. Nie porozumiał się też z nią co do podziału odpisu.

Dyrektor Izby Skarbowej przypomniał, że zgodnie z art. 27f ust. 1 ustawy o PIT warunkiem odliczenia jest wykonywanie władzy rodzicielskiej. Jeśli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom i jest wykonywana przez oboje, to każdy z nich ma prawo do odliczenia w granicach przysługującego na dziecko limitu. Kwotę tę rodzice mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej proporcji.

Nie można utożsamiać pojęcia „wykonywanie władzy rodzicielskiej" z pojęciem „przysługiwanie władzy rodzicielskiej" – stwierdził dyrektor Izby.

Na tej podstawie uznał, że skoro tylko matka wykonuje władzę rodzicielską, to tylko ona może skorzystać z całej ulgi. Płacenie przez ojca alimentów nie ma tu znaczenia.

numer interpretacji: IPPB4/4511-30/16-2/AK

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA