fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

#RZECZoPRAWIE - Joanna Narkiewicz-Tarłowska: obciążenia podatkowe Polaków w PIT na tle innych krajów UE

Joanna Narkiewicz-Tarłowska
rp.pl
Osobom z małżonkiem i dwójką dzieci na utrzymaniu zostaje średnio, po odjęciu podatków i składek, 74 proc. wynagrodzenia brutto. W innych krajach ten wskaźnik wynosi 77 proc.

Jak wypadamy na tle innych krajów UE, jeśli chodzi o obciążenia podatkowe dochodów osobistych? W #RZECZoPRAWIE mówiła o tym Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy, dyrektor w PwC, współautorka raportu „Europa łagodzi obciążenia PIT. Praca w UE – podatki i składki".

- Wypadamy średnio. Nasze stawki PIT 18 i 32 proc. plasują nas w połowie rankingu. Są kraje, w których podatki są bardzo niskie, np. Bułgaria ma 10-proc. stawkę liniową. Są też kraje z dużo wyższymi stawkami, jak np. Szwecja, Dania Austria, gdzie płaci się ponad 50-proc. podatek dochodowy – mówiła Joanna Narkiewicz-Tarłowska.

Autorzy raportu zrobili badania, jak wygląda sytuacja podatkowa singli oraz małżeństw z dwójką dzieci.

- Singiel, który w Polsce otrzymuje przeciętne wynagrodzenie, zatrzymuje w kieszeni ok. 71 proc. wynagrodzenia brutto. Czyli zarabiający 5 tys. zł miesięcznie brutto, ma po odjęciu podatków i składek ok. 3600 zł na rękę. To poziom zbliżony do średniej europejskiej, która wynosi 72 proc.

W przypadku osoby z małżonkiem i dwójką dzieci na utrzymaniu wypadamy gorzej niż wynosi średnia europejska. Polakowi zostaje 74 proc. wynagrodzenia brutto (ze względu na ulgi podatkowe dla rodziców, wspólne rozliczenie małżonków), a w innych krajach ten wskaźnik wynosi 77 proc. – powiedziała ekspertka.

Zwróciła uwagę, że choć Polska wypada gorzej, jeśli chodzi o podatkowe wsparcie rodzin z dziećmi, to po uwzględnieniu świadczenia 500+, spoza systemu podatkowego, pozycja Polski się idzie w górę na czwarte miejsce w UE.

Zapytana o tendencje w opodatkowaniu dochodów Europejczyków Joanna Narkiewicz-Tarłowska wskazała dwie: podwyższanie kwoty wolnej od podatku oraz obniżanie stawek podatku. Na Cyprze kwota wolna wynosi aż 19,5 tys. euro (80 tys. zł). Rumunia chce w przyszłym roku zmniejszyć podatek liniowy i ośmiokrotnie zwiększyć kwotę wolną. W Polsce kwota wolna też wzrosła, ale w praktyce tylko dla najuboższych. Węgry obniżyły podatek liniowy do 15 proc. W Austrii obniżono stawkę podatku do 25 proc., ale najbogatsi, zarabiający powyżej 1 mln euro rocznie, płacą 55-proc. podatek.

- Generalnie jest wyraźna tendencja do obniżania PIT i zwiększania wpływów podatkowych państwa poprzez uszczelniania systemu podatkowego, przede wszystkim w zakresie VAT – stwierdziła ekspertka.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA