fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

PIT: co zrobić żeby dostać 1 proc.

AdobeStock
Organizacje pożytku publicznego muszą przekazać skarbówce numer swojego konta.

Rachunek bankowy trzeba zgłosić do 30 czerwca 2018 r. Organizacja, która tego nie zrobi, nie dostanie pieniędzy z 1 proc. podatku przekazywanego w zeznaniach za zeszły rok. Tak wynika z komunikatu Ministerstwa Finansów zamieszczonego na stronie internetowej resortu.

Żeby wesprzeć potrzebujących, wystarczy wpisać w zeznaniu rocznym numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego (np. fundacji albo stowarzyszenia). I obliczyć 1 proc. podatku (po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół). Pieniądze przekaże urząd skarbowy. Musi jednak wiedzieć gdzie. Dlatego Ministerstwo Finansów przypomina o obowiązku zgłoszenia właściwemu urzędowi (według siedziby organizacji) rachunku bankowego do wpłat 1 proc. podatku. Taką informację organizacje przekazują w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub aktualizacyjnym NIP-8 (wypełniają część C.2).

Dotyczy to podmiotów zmieniających numer konta po 30 czerwca 2017 r., a także tych, które po raz pierwszy znalazły się w wykazie organizacji pożytku publicznego.

Ministerstwo Finansów zamieściło też link do wykazu organizacji uprawnionych do zbierania 1 proc. podatku za zeszły rok. Aktualnie znajduje się w nim prawie 9 tys. podmiotów, są tam fundacje, stowarzyszenia, hospicja, bractwa, towarzystwa, komitety. Wybór jest spory, warto jednak przed podjęciem decyzji więcej dowiedzieć się o podmiocie, który chcemy wesprzeć.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA