fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Nowa ulga ekologiczna dla każdego, kto ma dom

Adobe Stock
W rocznym PIT po raz pierwszy można wykazać wydatki na walkę ze smogiem. Korzyści są spore.

Właściciel lub współwłaściciel domu może odliczyć od dochodu wydatki na ekologiczne ogrzewanie. Nawet jeśli jest przedsiębiorcą na liniowym PIT. Taka gratka trafia się podatnikom pierwszy raz.

– Ulgi na walkę ze smogiem nie znajdziemy jednak w przygotowanym przez skarbówkę e-PIT, musimy ją wykazać sami. Kwotę odliczenia wpisujemy w najnowszej wersji załącznika PIT/O składanego razem z zeznaniem rocznym. Mogą to zrobić wszyscy podatnicy, zarówno rozliczający się według skali, jak i ryczałtem. A także pozbawieni większości ulg liniowcy, czyli przedsiębiorcy płacący 19 proc. PIT – tłumaczy Wojciech Jasiński, konsultant podatkowy w ATA Finance.

Małżeństwo odliczy podwójnie

Ile można odliczyć? Limit ulgi wynosi 53 tys. zł.

– Ale przysługuje osobno każdemu współwłaścicielowi domu. Jeśli inwestycję prowadzi małżeństwo, odliczą w sumie 106 tys. zł. Jeśli dom należy też do innych osób, kwota ulgi rośnie – mówi Szymon Krawczyk, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego.

– Każdy może skorzystać z pełnej kwoty ulgi bez względu na udział we współwłasności – dodaje Wojciech Jasiński.

Jaka z ulgi korzyść?

– Załóżmy, że przedsiębiorca płacący liniowy PIT wymienił w swoim domu stary piec na nowy. Kosztowało go to 50 tys. zł. Taką kwotę odliczy od dochodu. Dzięki temu zapłaci fiskusowi o 9,5 tys. zł mniej podatku – wyjaśnia Szymon Krawczyk.

Lista zakupów w rozporządzeniu

Katalog ekologicznych inwestycji znajdziemy w rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju określającym rodzaje materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (DzU z 2018 r., poz. 2489). Może to być wymiana pieca, założenie nowych okien czy montaż kolektorów słonecznych.

Ale uwaga: ulga ma dużo warunków. Przede wszystkim wydatki trzeba udokumentować fakturami od podatnika VAT (który nie korzysta ze zwolnienia).

– Fakturę na własne koszty musi mieć każdy współwłaściciel domu uczestniczący w ekologicznej inwestycji – podkreśla Szymon Krawczyk.

Kolejne obostrzenia: ulga nie przysługuje osobie, która nie jest właścicielem albo współwłaścicielem domu. Nie odliczymy wydatków poniesionych w trakcie jego budowy. Żeby skorzystać z preferencji, musi to być dom jednorodzinny. Może mieć część użytkową, ale do 30 proc. całej powierzchni. – Nawet gdy modernizujemy dwa domy, limit odliczenia i tak wynosi 53 tys. zł – przypomina Szymon Krawczyk.

Na inwestycję mamy trzy kolejne lata. Licząc od końca roku, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Z ulgi skorzystają też ci, którzy rozpoczęli inwestycję przed 1 stycznia 2019 r. Odliczą jednak tylko wydatki poniesione od tego dnia.

Jeśli kwota przysługującej ulgi jest wyższa niż dochód z danego roku, można ją przenieść na następne lata. I odliczać przez sześć lat (licząc od końca roku, w którym poniesiono pierwszy wydatek).

Uwaga na dofinansowanie

– Nie skorzystamy z odliczenia, jeśli koszty wymiany ogrzewania zostały nam oddane, np. ze środków wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Inaczej będzie, jeśli dotacja jest zwrotna, np. dostaliśmy nieoprocentowaną pożyczkę. Wtedy ulga przysługuje, podatnik ponosi bowiem ekonomiczny ciężar inwestycji – tłumaczy Wojciech Jasiński.

Pamiętajmy, że jeśli zwrot wydatków nastąpi już po roku, w którym skorzystaliśmy z preferencji, musimy doliczyć do bieżącego dochodu kwoty, jakie wcześniej odliczyliśmy.

We wrześniu 2019 r. Ministerstwo Finansów wydało oficjalne objaśnienia w sprawie nowej preferencji. Informacje o odliczeniu znajdziemy też w broszurze do załącznika PIT/O na stronie internetowej resortu finansów.

Opinia dla „Rzeczpospolitej"

Robert Krasnodębski, radca prawny, partner w kancelarii Rymarz Zdort

Ustawodawca regularnie rozbudowuje ustawę o PIT, w tym katalog ulg. Oczywiście każda nowa korzyść obwarowana jest szeregiem warunków. Ulga na walkę ze smogiem jest tego kolejnym przykładem. Osoby, które chcą z niej skorzystać, a taka szansa pojawia się po raz pierwszy w zeznaniach za zeszły rok, muszą o tych warunkach pamiętać. Niedopełnienie obowiązków, np. udokumentowania wydatków fakturami od czynnego podatnika VAT, może mieć przykre skutki. Przede wszystkim zwrot kwoty odliczenia wraz z odsetkami. A spory z fiskusem o ulgi często kończą się przegraną podatników, sądy podkreślają bowiem, że preferencje są wyjątkiem od zasady powszechności opodatkowania i należy je interpretować ściśle. Przy tej okazji warto zaapelować do ustawodawcy, aby wprowadzając określone przywileje, maksymalnie uprościł zasady ich stosowania. Tak aby nie tworzyć pułapek na podatników.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA