fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

VAT: sprzedaż 10 mieszkań to działalność gospodarcza - wyrok NSA

123RF
Sprzedaż dziesięciu mieszkań wybudowanych przez dwa małżeństwa na jednej działce to działalność gospodarcza, a nie zbycie majątku prywatnego.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne małżonków, uznanych przez fiskusa za prowadzących działalność w VAT.

Skarżący wraz z innym małżeństwem wybudowali na wspólnej działce budynek wielorodzinny z dziesięcioma mieszkaniami. Fiskus uznał, że działanie inwestorów polegające na zakupie nieruchomości gruntowej, uzyskaniu pozwolenia na budowę budynku wielorodzinnego z podziałem na dziesięć lokali mieszkalnych oraz sprzedaży czterech z nich wyczerpuje znamiona prowadzenia działalności i powinno być objęte VAT. W konsekwencji zbywcy występują w charakterze podatnika VAT.

Małżonkowie nie zgadzali się z taką tezą. Ich zdaniem nie prowadzili żadnej działalności i nie musieli się rejestrować do celów VAT. Uważali, że sprzedaż mieszkań odbywała się w ramach zarządzania majątkiem prywatnym. Podkreślali, że mają trzy córki, żyjących rodziców oraz teściów. Ich decyzja o budowie miała służyć zaspokojeniu potrzeb rodziny.

Ta argumentacja nie przekonała jednak ani fiskusa, ani Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Ten przypomniał, że o tym, czy dokonujący sprzedaży lokalu mieszkalnego przed jego pierwszym zasiedleniem działał w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, decyduje stopień jego aktywności w obrocie nieruchomościami. Z jego działań powinno wynikać, że angażuje on środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w prowadzeniu działalności. W ocenie WSA te przesłanki wypełniło działanie skarżących.

O tym, że aktywność małżonków miała charakter profesjonalny, przekonany był też NSA. Jak tłumaczył sędzia NSA Adam Bącal, świadczy o tym wiele okoliczności, m.in. zakup działki pod budownictwo mieszkaniowe, szereg dostaw lokali przed pierwszym zasiedleniem czy gwarancje udzielane nabywcom. Potwierdza to także banner reklamowy czy oferowanie aranżacji mieszkań.

Jak zauważył NSA, gdy ktoś sprzedaje prywatne mieszkanie, nie będzie urządzał go nabywcy. Sądu nie przekonały też tłumaczenia, że podatnicy z drugim małżeństwem działali jako spółka cywilna. Oprócz tego, że argument ten został podniesiony dopiero na etapie postępowania sądowego, nie znalazł wystarczających dowodów. Zdaniem NSA było to wspólne przedsięwzięcie osób fizycznych. Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: I FSK 915-916/15

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA