Plus Minus: Zespół pod kierownictwem księdza profesora przeprowadził badania postaw młodzieży z Europy Środkowej wobec totalitaryzmu. Jak się okazuje, te postawy nie zawsze są jednoznacznie negatywne.
Zauważyliśmy wiele niepokojących elementów, które wiążemy z postawami pretotalitarnymi. W pewnych okolicznościach zewnętrznych ci, którzy propagowaliby totalitaryzm w nowej formie w pewnych obszarach, nie natrafiliby na opór ze strony młodzieży, w niektórych spotykałby się on wręcz z życzliwością.
Jakie to obszary?
Przykładowo, tylko połowa młodzieży broniłaby niezależności elit kulturalnych i społecznych od państwa. Gdyby władza polityczna chciała te elity sobie podporządkować, 20 proc. badanych uznałaby to za normalne. Mogłoby się więc okazać, że nie ma kto ich bronić.
Stojąc przed dylematem, wolność czy bezpieczeństwo, młodzi opowiadają się za bezpieczeństwem. Prawie połowa nie wyklucza prawa władzy do zawieszenia zasad demokracji w sy...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.