Reklama
Rozwiń

Michał Szułdrzyński: Sieć zabije demokrację

W tle wojny na ulicach wielu amerykańskich miast toczy się inna, mniej spektakularna, ale mogąca mieć również bardzo poważne konsekwencje. Wojna Donalda Trumpa z Twitterem. Najpierw serwis ten – ulubione narzędzie komunikacji obecnego prezydenta USA, jego konto śledzi ponad 80 mln użytkowników! – skorzystał z nowego narzędzia do walki z wykorzystywaniem sieci do rozprzestrzeniania fake newsów i parę dni temu oznaczył dwa wpisy Trumpa jako potencjalnie wprowadzające w błąd. Prezydent stwierdził, że wybory korespondencyjne są wielkim przekrętem (brzmi znajomo?). Serwis umieścił przy wpisie radę: „Sprawdź fakty dotyczące głosowania korespondencyjnego". Po kliknięciu linku wyskakiwały zweryfikowane przez wiarygodne media lub organizacje fact-checkingowe artykuły opisujące procedurę takiego głosowania.

Aktualizacja: 05.06.2020 18:48 Publikacja: 05.06.2020 18:00

Michał Szułdrzyński: Sieć zabije demokrację

Foto: AFP

Później Twitter poszedł dalej i ukrył wpisy prezydenta – tym razem dotyczące zamieszek po zabiciu George'a Floyda. W miejscu, gdzie wyświetlane są treści tweetów, pojawił się komunikat, że treść naruszała zasady serwisu, m.in. zakaz wzywania do przemocy. Ponieważ jednak wpisy głowy państwa mają istotne znaczenie dla życia publicznego, po zapoznaniu się z ostrzeżeniem można je przeczytać.

Tego dla Trumpa było za wiele i podpisał dekret uderzający potencjalnie we wszystkie media społecznościowe. Wezwał w nim Federalną Komisję Łączności do zmiany przepisów, które zwalniały platformy społecznościowe z odpowiedzialności za to, co zamieszczają na nich użytkownicy. To otwarłoby drogę do skarg na sposób moderowania treści. Eksperci od wolności słowa orzekli jednak, że decyzja prezydenta może być pogwałceniem pierwszej poprawki do konstytucji, która gwarantuje wolność słowa.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
Jan Rulewski: Elity stały się ministrantami w kościele Leszka Balcerowicza
Plus Minus
Kto zapewni Polsce parasol nuklearny? Ekspert z Francji wylewa kubeł zimnej wody
Plus Minus
Trzęśli amerykańską polityką, potem ruch MAGA zepchnął ich w cień. Wracają
Plus Minus
Antropolog kultury: Pozorna moc obrazów trzyma się mocno
Plus Minus
Mariusz Cieślik: Dwie nowe ekranizacje „Lalki” Bolesława Prusa? O dwie za dużo