Katar, który będzie gospodarzem mundialu w 2022 roku, był rewelacją tegorocznych rozgrywek Pucharu Azji. Do finału Katarczycy doszli z bilansem bramkowym 16:0 pokonując po drodze m.in. Arabię Saudyjską i ZEA.

W finale już po pierwszej połowie Katar prowadził 2:0 po golach Almoeza Aliego i Abdulaziza Hatema. W drugiej połowie Katarczycy stracili wprawdzie pierwszego gola w turnieju - po uderzeniu Takumi Minamino, ale ostatnie słowo należało do Katarczyków - w 83 minucie Akram Afif celnym strzałem z rzutu karnego ustalił wynik spotkania.

Katar w finale popisał się 100-procentową skutecznością - jego piłkarze oddali bowiem jedynie trzy celne strzały na bramkę Japonii, ale wszystkie znalazły drogę do siatki. Podobnie można powiedzieć o Japończykach, którzy posiadali piłkę przez 62 proc. gry, ale oddali zaledwie jeden celny strzał na bramkę Katarczyków.