fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Oscary

Oscary 2021: Górą platformy streamingowe i kobiety

Oscary 2021
AFP
Polski operator Dariusz Wolski otrzymał nominację za zdjęcia do filmu o weteranie wojny secesyjnej z Tomem Hanksem. Dziesięć nominacji ma „Mank".

Polak został doceniony za pracę przy „Nowinach ze świata" w reżyserii Paula Greengrassa z Tomem Hanksem w roli głównej (do obejrzenia na platformie Netfix).

Dariusz Wolski, absolwent łódzkiej filmówki, należy do najbardziej wziętych hollywoodzkich operatorów. Ma na koncie ponad 100 wideoklipów z Davidem Bowie, Aerosmith czy Stingiem, a przede wszystkim kilkadziesiąt filmów reżyserowanych przez Ridleya Scotta, Davida Finchera, Williama Friedkina, Joela Schumachera, Tima Burtona czy Roberta Zemeckisa. Stał się wręcz specjalistą od wielkich produkcji, z serią o „Piratach z Karaibów" na czele.


Tęsknota za wolnością

Polscy twórcy zrobili nam ostatnio duży apetyt na Oscary. W tym roku nasz kandydat „Śniegu już nigdy nie będzie" Małgorzaty Szumowskiej nie przeszedł pierwszego sita. Teraz odpadł zgłoszony przez Czechów „Szarlatan" Agnieszki Holland. Natomiast nominację w kategorii filmu zagranicznego dostała „Quo vadis, Aida?" Jasmili Zbanić – reprezentujący Bośnię i Hercegowinę film o zbrodni w Srebrenicy. To koprodukcja, w której uczestniczyła Ewa Puszczyńska. Muzykę napisał Antoni Komasa-Łazarkiewicz, zmontował film Jarosław Kamiński, kostiumy współprojektowała Małgorzata Karpiuk. Rozczarowaniem jest niedostrzeżenie przez akademików animacji Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta".

A kto ma w tym roku szansę na statuetkę dla najlepszego filmu? Wśród ośmiu tytułów, które dalej walczą, znalazły się pewniaki, przede wszystkim „Nomadland" Chloé Zhao. Ten film o kobiecie, która sprzedaje dom w pustoszejącym miasteczku, wsiada do kampera i zaczyna wieść życie nomadki, zaczął żywot od Złotych Lwów festiwalu weneckiego, a niedawno uhonorowany został Złotym Globem. Może trafił w swój czas: w czasie pandemii szczególnie tęsknimy za wolnością, którą odkryła dla siebie bohaterka „Nomadland".

Platformy atakują

Zwycięsko wyszły z tegorocznych potyczek platformy streamingowe. Jeszcze niedawno festiwal w Cannes nie chciał dopuszczać do konkursu filmów produkowanych przez Netflixa, a dziś jego „Mank" (dziesięć nominacji), „Proces siódemki z Chicago" (sześć) i „Ma Rainey: matka bluesa" (pięć) królują na oscarowej liście.

„Mank" to opowieść o Hollywood z lat 30. W „Procesie siódemki" Aaron Sorkin wraca do procesu uczestników pokojowego protestu z 1968 r. przeciwko wojnie wietnamskiej, zakończonego brutalnym starciem z policją. Z kolei Amazon może się pochwalić nominacją dla „Sound of Metal" o muzyku, który nagle traci słuch (sześć nominacji).

W stawce filmów walczących o najważniejszego Oscara są też: „Obiecująca. Młoda. Kobieta" Emerald Fennell o 30-latce mszczącej się na facetach wykorzystujących dziewczyny, „Ojciec" Zellera – historia wpadającego w demencję mężczyzny i jego córki, „Judas and the Black Messiah" oraz „Minari" Lee Isaaca Chunga o koreańskiej rodzinie szukającej miejsca w Stanach.

Wśród nominowanych za reżyserię są kobiety: Emerald Fennell i Chinka Chloé Zhao, a poza nimi: Fincher, Koreańczyk Chung i niespodziewanie Duńczyk Thomas Vinterberg, twórca „Na rauszu". Ten znakomity obraz ma też nominację w kategorii najlepszego filmu zagranicznego, gdzie jest chyba faworytem.

Wśród mężczyzn za role pierwszoplanowe nominacje mają Anthony Hopkins („Ojciec"), „Gary Oldman („Mank"), pośmiertnie wyróżniony Chadwick Boseman („Ma Rainey: matka bluesa"), Steven Yeun („Minari") i Riz Ahmed („Sound of Metal"). Wśród kobiet znakomitej Frances McDormand („Nomadland") towarzyszą Viola Davis („Ma Rainey: matka bluesa"), Carey Mulligan („Obiecująca. Młoda. Kobieta"), Andra Day („The United States vs. Billie Holiday") i Vanessa Kirby („Cząstki kobiety"). Gala rozdania Oscarów odbędzie się 25 kwietnia. Jej formuła nie została ogłoszona.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA