Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 07.11.2019 09:19 Publikacja: 07.11.2019 17:45
Foto: Adobe Stock
Polska jak i inne państwa członkowskie UE mają najprawdopodobniej czas do 15 maja 2021 roku, by „ten ląd nabrał stabilnych i jasnych form oraz kształtów". Ale może tak do rzeczy redaktorze? O co chodzi? Rada Unii Europejskiej przyjęła 7 października 2019 roku nową unijną dyrektywę o ochronie osób, które zgłaszają przypadki łamania przepisów prawa Unii. Jest to pierwszy kompleksowy akt prawny w zakresie ochrony sygnalistów, czyli ludzi, którzy ujawniają nielegalne lub szkodliwe praktyki lub naruszenia prawa w miejscu ich pracy, czy służby. To mają być ludzie, ktorzy lepiej widzą, no i mają wewnętrzną odwagę. Generalnie chodzi o to, by skutecznie zabezpieczyć ich przed zemstą i odwetem, np. ludzi z kierownictwa firmy, czy urzędu, ale też i kolegów z pracy. Dyrektywa kreuje zasadę, że ochrona obejmie zarówno pracowników, urzędników, samozatrudnionych, jak i wolontariuszy, którzy podczas wypełniania swoich obowiązków dopatrzyli się naruszeń prawa, czy nawet przestępstw i zgłosili je do odpowiednich władz. Wszystko to ma służyć wzrostowi tranparentności i umocnieniu uczciwości w miejscu pracy. Jak uda się przystosować krajowe ustawodawstwo do oczekiwań dyrektywy unijnej, to może będzie szansa w konsekwencji na zmniejszenie czy ograniczenie liczby „tajnych i jawnych służb", których celem jest walka z korupcją, łapownictwem i gospodarczą przestępczością.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Z restrukturyzacją publicznych zakładów opieki zdrowotnej jest trochę jak z upadłością. Kto raz upadnie, przez w...
Obserwujemy nieakceptowalną praktykę gminnych organów podatkowych, polegającą na zlecaniu podmiotom świadczącym...
Konstytucja i kodeks wyborczy przesądzają, że uchwała o stwierdzeniu ważności wyborów ma charakter deklaratoryjn...
W praktycznym wymiarze, choć wiemy o wadliwości Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, niestety jej is...
Zakwestionowanie przez TSUE jednego z przepisów prawa farmaceutycznego to nie tylko ważny krok dla właścicieli a...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas