fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie z rynku

Sporo dobrych wiadomości

Grażyna Błaszczak, redaktor "Rzeczpospolitej"
Archiwum
Trwają spekulacje, kiedy właściciel jednego z najbardziej rozpoznawalnych biurowców w stolicy ogłosi jego sprzedaż.

Wreszcie powiało optymizmem. Branża nieruchomości komercyjnych – nie tylko agenci i deweloperzy, ale także bankowcy finansujący ich projekty – w zimowych miesiącach tego roku nastroje mieli takie sobie, bo końcówka roku dała do tego powody.

Jak jednak wynika z ostatnich doniesień, na rynek wróciło poczucie stabilizacji. A nic tak dobrze nie wpływa na biznes jak przewidywalność otoczenia.

Najnowsze wyniki badania branżowej organizacji RICS (Royal Institution of Chartered Surveyors) wskazują na przyspieszenie wzrostu popytu ze strony najemców we wszystkich segmentach rynku – zarówno jeśli chodzi o biura, jak i o magazyny. Istotne jest też to, że mamy do czynienia z najszybciej rosnącym odczytem tych wskaźników od końca 2015 r. To niewątpliwie dodaje wiatru w skrzydła inwestorów, także instytucjonalnych.

Eksperci RICS podkreślają też, że w Polsce pojawili się nowi najemcy poszukujący dużych powierzchni biurowych. I to nie tylko w stolicy, ale i na rynkach regionalnych, co wielu obserwatorów rynku uważa za pozytywny sygnał.

Poza tym doradcy zwracają uwagę, że po kilkumiesięcznym okresie niepewności, związanej ze strukturyzacją transakcji nieruchomościowych i zwrotem podatku VAT, sytuacja na rynku inwestycyjnym powoli się stabilizuje. Inwestorzy otrzymują bowiem zwrot VAT zapłaconego w związku z zakupem nieruchomości.

To uspokaja nastroje i jest zapowiedzią kolejnych wielkich transakcji. Trwają na przykład spekulacje, kiedy właściciel Warsaw Spire ogłosi sprzedaż budynków z kompleksu. A to niejedyne biura do wzięcia.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA