fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ochrona środowiska

Walka ze smogiem - jakie działania podejmują miasta

Fotolia.com
Zakaz palenia węglem w piecu i drewnem w kominku, drony nad domami, chodniki antysmogowe – tak polskie miasta próbują walczyć z zanieczyszczeniem powietrza.

Od 1 września w Krakowie zacznie obowiązywać całkowity zakaz palenia węglem i drewnem.

– Nie ma innego sposobu, by poprawić jakość powietrza. Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które się na to zdecydowało – mówi Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

Nie będzie wolno ogrzewać budynków ani domów, paląc w piecach węglowych oraz drewnem w kominkach. Dozwolony będzie m.in. gaz ziemny, propan-butan i lekki olej opałowy.

Zakaz nie obejmie lekkich, przenośnych domowych grillów czy wędzarni. Piece i wędzarnie używane stale w gastronomii lub do produkcji żywności będą natomiast wymagały pozwolenia lub zgłoszenia do prezydenta Krakowa. Dziś tych wymagań nie spełnia blisko 2,5 tys. krakowskich budynków.

– Za naruszenie zakazu grozi mandat od 20 do 500 zł lub grzywna do 5 tys. zł. Strażnik miejski może też pouczyć, każdą sprawę rozpatrzy indywidualnie. Pod uwagę będą brane kwestie techniczne i socjalne – zapewnia Marek Anioł ze straży miejskiej.

Kraków chwalą ekolodzy. – Dają przykład. Mam nadzieję, że w ich ślady pójdą inne samorządy – mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. Według niego z roku na rok jest lepiej. – Rośnie świadomość Polaków, jakie zagrożenia wiążą się ze smogiem. Samorządy też nie próżnują. 11 województw przyjęło uchwały antysmogowe, w których przewidują wymianę starych pieców węglowych na nowe ekologiczne i zakazy palenia węglem złej jakości. Można starać się o dotacje – dodaje Siergiej.

Pomysły na walkę ze smogiem są różne. Coraz więcej miast ma w sezonie grzewczym drony nad domami. Tak jest m.in. w Krakowie, Warszawie czy Katowicach.

– Od 14 stycznia mamy dwa drony. Do 30 kwietnia przeprowadziliśmy 360 kontroli, w 19 przypadkach ujawniliśmy przypadki spalania śmieci, nałożyliśmy 27 mandatów i udzieliliśmy sześciu pouczeń – podaje Jerzy Jabraszko z warszawskiej straży miejskiej.

W stolicy są też chodniki antysmogowe. Beton, z którego są wykonane płyty chodnikowe, ma właściwości fotokatalityczne. Na nasłonecznionej powierzchni płyty redukują się związki zagrażające zdrowiu, jak dwutlenek azotu. Pierwszy taki chodnik powstał w ramach eksperymentu przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA