fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Stworzono "sztuczny liść" produkujący paliwo

Pixabay
Naukowcy stworzyli "sztuczny liść", który może zamieniać dwutlenek węgla w paliwo.

Nowa technologia została opracowana w oparciu o sposób, w jaki rośliny wykorzystują fotosyntezę, aby zamienić dwutlenek węgla w glukozę i tlen. Sztuczny liść naśladuje ten proces. Za pomocą taniego czerwonego proszku zwanego tlenkiem miedzi wytwarza metanol i tlen. 

Metanol może być gromadzony i wykorzystywany jako paliwo, dzięki ogrzewaniu roztworu. Dochodzi do tego poprzez wyparowywanie wody.

- Technologia ta pozwoliła na osiągnięcie efektywności energii słonecznej na poziomie około 10 procent. Jest większa niż naturalna fotosynteza (ok. 1 proc.) - powiedział prof. Yimin Wu z Uniwersytetu w Waterloo.

- Następnym krokiem będzie nawiązanie współpracy z firmami w celu rozbudowy systemu do produkcji paliw płynnych. Bardziej wydajne sztuczne liście mogą być opracowywane wspólnie z partnerami przemysłowymi - dodał.

Wprowadzenie tego rozwiązania do produkcji komercyjnej może potrwać kilka lat.

- Jestem niezwykle podekscytowany potencjałem tego odkrycia. Zmiana klimatu jest pilnym problemem i możemy pomóc w redukcji emisji dwutlenku węgla, tworząc jednocześnie alternatywne paliwo - uważa profesor.

Źródło: Independent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA