fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Sri Lanka: Ataki na muzułmanów. Rząd ogranicza dostęp do sieci

AFP
Władze Sri Lanki poinformowały o czasowym zablokowaniu obywatelom dostępu do niektórych mediów społecznościowych i komunikatorów (w tym m.in. do Facebooka i WhatsApp), po atakach na meczety i sklepy prowadzone przez muzułmanów. Do fali takich ataków doszło po ataku dżihadystów na kościoły i luksusowe hotele w Wielką Niedzielę - informuje Reuters.

W Chilaw, mieście położonym na zachodzie kraju, kilkadziesiąt osób obrzuciło muzułmańskie sklepy kamieniami, a jeden z muzułmanów został pobity. To finał sporu, który rozpoczął się na Facebooku - informuje Reuters.

Władze poinformowały o aresztowaniu autora wpisu na Facebooku, 38-letniego Abdula Hameeda Mohameda Hasmara, który umieścił w serwisie komentarz o treści "pewnego dnia będziecie płakać". Mieszkańcy Chilaw potraktowali to jako groźbę.

Oprócz 38-latka aresztowano też uczestników ataku na muzułmańskie sklepy, do jakiego doszło po umieszczeniu wspomnianego wyżej wpisu w sieci. W celu uspokojenia nastrojów w Chilaw wprowadzono godzinę policyjną.

Od czasu zamachów terrorystycznych z Wielkiej Niedzieli, w których zginęło ponad 250 osób, muzułmanie na Sri Lance skarżą się, że padają ofiarami nękania i ataków. W mediach społecznościowych pojawiły się też sugestie, że niektóre osoby zamieszane w kwietniowe zamachy wciąż pozostają na wolności.

Aby uniemożliwić rozsiewanie dezinformacji i pogłosek podgrzewających nastroje w kraju, władze zdecydowały się na czasowe zablokowanie dostępu do niektórych serwisów społecznościowych i komunikatorów.

Departament Informacji podkreślił, że zakaz ma na celu "utrzymanie pokoju w kraju".

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA