fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Ulga mieszkaniowa a najem części nowo zakupionego domu - interpretacja podatkowa

123RF
Sprzedający mieszkanie uniknie podatku, jeśli kupi dom i sam w nim zamieszka. Jeśli jednak zamierza wynająć część domu, będzie musiał rozliczyć się z fiskusem.

Skarbówka restrykcyjnie interpretuje przepisy dotyczące ulgi mieszkaniowej. Podatnik skorzysta ze zwolnienia z PIT pod warunkiem, że kupi nieruchomość na własne cele mieszkaniowe, czyli nikomu jej nie udostępni. Jeśli wynajmie część domu, zapłaci podatek od kwoty przypadającej proporcjonalnie na tę część.

Fiskus uznał tak w interpretacji dotyczącej kobiety, która chce sprzedać mieszkanie nabyte w 2017 r., by kupić dom. Podatniczka przyznała, że wydzieli i będzie wynajmować trzy pokoje na parterze. Sama chce mieszkać z rodziną na górze. W późniejszym terminie, którego nie potrafi teraz określić, na parterze zamieszka jej mama lub mama jej narzeczonego.

Wystąpiła o interpretację, by potwierdzić, że nie zapłaci podatku dochodowego, jeśli dochód ze sprzedaży mieszkania przeznaczy na zakup domu. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zakwestionował jednak takie rozwiązanie. Uznał, że dochód ze sprzedaży lokalu będzie opodatkowany na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, ponieważ sprzedaż następuje przed upływem pięciu lat od nabycia. Kobieta tylko częściowo skorzysta z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem przychód ze sprzedaży ma zostać wydatkowany na „własne cele mieszkaniowe". Zwolnienie dotyczy więc tylko wydatków, które zostały przeznaczone na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika.

– Nie wystarczy poczynienie wydatków na nabycie nieruchomości. Konieczne jest, aby nastąpiło to w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych – czytamy w interpretacji.

Takich warunków nie spełnia osoba, która kupuje dom w celu zaspokojenia potrzeb innych osób, np. na wynajem.

Dyrektor KIS zaznaczył, że nie oznacza to jednak, że kobieta całkowicie traci prawo do ulgi. Zwolniona z PIT może być jedynie ta kwota, którą przeznaczy na zakup górnej części domu, w której sama zamieszka.

– Wydatki poniesione na nabycie domu jednorodzinnego, którego parter przystosowany zostanie na potrzeby najmu na rzecz osób trzecich, mogą być uznane za własne cele mieszkaniowe jedynie w części, która nie została przeznaczona na wynajem. Jedynie w tej części dochód będzie korzystał ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT – napisał dyrektor KIS.

Poinstruował podatniczkę, że wydatki te trzeba przypisać proporcjonalnie do powierzchni domu jednorodzinnego, która będzie wykorzystywana na jej własne cele mieszkaniowe.

Numer interpretacji: 0115-KDIT2-3.4011.31.2019.4.AD

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA