fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Bliski koniec użytkowania wieczystego także dla działek z domami jednorodzinnymi

123RF
Samorządowcy poprą rządową propozycję zmieniającą prawo użytkowania we własność.

Rząd chce zlikwidować użytkowanie wieczyste gruntów oddanych na wszystkie cele mieszkaniowe – pierwotnie miało to dotyczyć tylko gruntów pod blokami. W tym tygodniu projekt w tej sprawie uzyskał pozytywną opinię Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, choć nie obyło się bez uwag.

Chodzi o projekt ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności. Dzięki tym przepisom prawo użytkowania wieczystego gruntu pod budynkami wielorodzinnymi miało się przekształcić z mocy prawa we własność. Projektowi nie szczędzono krytyki. Samorządom nie podobało się, że bez pytania pozbawia się je majątku i uszczupla dochody. W efekcie prace nad projektem zaczęły się przedłużać, a początkowy termin wejścia w życie – 1 stycznia 2017 r. – stał się nierealny.

I bloki, i domki

Obecna wersja projektu mocno już odbiega od pierwotnej. Rząd zdecydował się bowiem objąć przekształceniem także grunty pod budynkami, w których znajduje się co najmniej jedno mieszkanie. Objęto uwłaszczeniem również działki, na których stoją domy jednorodzinne.

– Trzeba się w końcu zdecydować i albo doprowadzić do stopniowej likwidacji tego prawa, albo wykorzystać je do pobudzenia gospodarki – uważa Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza. – Sama idea użytkowania wieczystego nie jest zła. Budujący dostawał od gminy grunt za ułamek jego wartości, a potem spłacał go w ratach.

Grzegorz Kubalski, dyrektor Biura Związku Powiatów Polskich, też jest pewien, że zmiany są konieczne.

– W ciągu ostatnich lat powstało wiele projektów dotyczących przekształcenia prawa użytkowania wieczystego. Ten jest najrozsądniejszy. Uwzględniono w nim wiele naszych uwag.

Mają wątpliwości

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego postanowiła więc zaakceptować projekt, choć ma zastrzeżenia. Nie jest mianowicie przekonana, czy przymusowe wywłaszczenie jednostek samorządu terytorialnego jest zgodne z konstytucją. Projekt nie przewiduje także dla samorządów środków finansowych na pokrycie kosztów wydawania zaświadczeń potwierdzających prawo własności.

Spór dotyczy też terminu wejścia w życie przepisów. Rząd proponuje 1 lipca, a KWRiST chce go przesunąć na 1 stycznia 2018 r.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: r.krupa@rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA