fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Rzeki to problem Skarbu Państwa: czy mur wzdłuż rzeki zagraża mieszkańcom

123RF
Regionalny zarząd gospodarki wodnej musi ustalić, czy mur wzdłuż rzeki zagraża mieszkańcom Bielska-Białej.

To efekt orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego. Przesądził on, kto powinien zająć się murem ciągnącym się wzdłuż rzeki Białej w Bielsku-Białej. Mur jest w nie najlepszym stanie technicznym. Stwarza zagrożenie dla sąsiadującego z nim bulwaru.

Z tego powodu powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nałożył na regionalny zarząd gospodarki wodnej obowiązek wykonania ekspertyzy technicznej. Wyznaczył na to określony czas: dwa miesiące.

Dzięki temu będzie można ustalić rzeczywisty stan techniczny muru i zaplanować jego remont. Zarząd nie chciał tego zrobić. Twierdził, że nie ustalono linii brzegowej tej rzeki w formie decyzji. Dlatego nie wiadomo, kto powinien odpowiadać za ten mur.

Zarząd odwołał się więc od postanowienia inspektora i przegrał w każdej instancji, a ostatecznie także w NSA. Ten uznał, że wody płynące oraz grunty pod nimi należą do Skarbu Państwa. Oznacza to, że murem wzdłuż rzeki powinien się zająć regionalny zarząd, który reprezentuje Skarb Państwa. Wynika to z prawa wodnego.

Nie ma przy tym znaczenia, że nie doszło do ustalenia linii brzegowej rzeki Białej.

sygnatura akt: VII SA/Wa 2060/13

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA