fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Uwłaszczenie gruntu pod blokami blokują kioski i warzywniaki

Fotorzepa, Adam Burakowski
Kiosk z gazetami potrafi zablokować przekształcenie użytkowania wieczystego gruntu pod blokami mieszkalnymi. Winne są wadliwe przepisy.

Warzywniaki, pawilony handlowe, kioski z gazetami czy budki z hot dogami są masowo rozbierane. Powód? Blokują przekształcenie użytkowania wieczystego gruntu pod setkami bloków mieszkalnych.

– To błąd legislacyjny, który jak najszybciej trzeba usunąć z przepisów. Wystąpiliśmy w tej sprawie z petycją do Sejmu – mówi Jerzy Jankowski, prezes zarządu Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP (ZRSMRP).

Czytaj też:

Mariaż kiosku z mieszkaniem

– Jeden z właścicieli mieszkania wystąpił do Urzędu Miasta w Łowiczu o wydanie zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie użytkowania wieczystego gruntu i dostał odmowę. Okazało się, że na działce, na której stoi blok, jest również punkt handlowy. A w takim wypadku prawo nie zezwala na przekształcenie – tłumaczy Armand Ruta, prezes Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

– Takich punktów mamy w sumie 11. To typowe budki, które nie mają fundamentów. Stoją na bloczkach betonowych. Mimo to urzędnicy uważają, że są związane z gruntem, i blokują przekształcenie gruntu pod blokami mieszkalnymi stojącymi na tej samej nieruchomości. Nie zgadzamy się z tym poglądem. Odwołaliśmy się do burmistrza i czekamy na odpowiedź. Nie chcemy tak jak inni rozbierać punktów handlowych. Dla spółdzielni to przecież dochód, a dla ich najemców i dzierżawców często jedyne źródło utrzymania – podkreśla Armand Ruta.

Podobny problem ma Spółdzielnia Mieszkaniowa Ruda w Warszawie. – Chodzi o 2 tys. mieszkań. Niestety stoją na tej samej działce co wolnostojące pawilony handlowo-usługowe. Ich rozbiórka nie wchodzi w grę. Próbowaliśmy skorzystać ze starych zasad przekształcenia obowiązujących do końca 2018 r., ale zarząd dzielnicy Bielany uparcie milczy. Nie odpowiada na nasze pisma. Jedynym wyjściem jest wydzielenie geodezyjne działek z pawilonami – dodaje Dariusz Śmierzyński, prezes Rudej.

Blokada przekształcenia dotyczy nie tylko nieruchomości spółdzielczych, ale i wspólnot mieszkaniowych. Winne są przepisy, a konkretnie ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności.

– Wynika z niej, że 1 stycznia 2019 r. doszło do przekształcenia gruntów pod budynkami wielorodzinnymi oraz pod towarzyszącą im infrastrukturą mieszkaniową – tłumaczy Jerzy Jankowski. – A taką infrastrukturą mieszkaniową nie jest kiosk czy budka. Nie jest to bowiem ani droga, ani altana śmietnikowa. Nie zgadzamy się z tym poglądem. Przecież pawilony handlowe służą mieszkańcom osiedli mieszkaniowych, poprawiają ich komfort życia. Nie muszą jechać samochodem po pieczywo czy gazetę – uważa prezes Jankowski.

Również Mirosław Gdesz, sędzia sądu administracyjnego, nie ma wątpliwości.

– Ustawa przekształceniowa powinna szybko się zmienić. Nie może być tak, że uwłaszczenie np. 1000 mieszkań w budynku blokuje jeden kiosk z gazetami. To absurd. Poza tym wprowadza ona ewidentnie nierówność. W wypadku lokalu użytkowego w budynku doszło do przekształcenia z mocy prawa prawa użytkowania wieczystego we własność – twierdzi sędzia Gdesz.

Jest wyjście: zmiana prawa

W swojej petycji związek rewizyjny proponuje, by wprowadzić zasady podobne do tych, które obowiązywały jeszcze w 2018 r. Mianowicie przekształcenie użytkowania wieczystego gruntu obejmowało całą nieruchomość, na której stoją bloki, a nie tylko wybrane jej fragmenty.

Tylko cel mieszkaniowy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju uważa, że celem ustawy jest przekształcenie praw do gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe.

Według niego co do zasady uwłaszczeniu podlegają grunty zabudowane wyłącznie budynkami mieszkalnymi jedno- lub wielorodzinnymi wraz z obiektami umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z tych budynków.

– W konsekwencji posadowienie na gruncie obiektu budowlanego, który pełni funkcję zupełnie oderwaną od funkcji mieszkaniowej nieruchomości, będzie wykluczać przekształcenie – ale tylko do czasu założenia dla niego osobnej księgi wieczystej – tłumaczy Zbigniew Przybysz.

– W takim przypadku część nieruchomości zabudowana na cele mieszkaniowe ulegnie przekształceniu z dniem założenia dla niej nowej księgi wieczystej lub z dniem wyłączenia z istniejącej księgi gruntu, który nie pełni funkcji mieszkaniowej – podkreśla przedstawiciel ministerstwa.

Obecnie Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przygotowuje się do prac nad projektem przewidującym całkowitą likwidację użytkowania wieczystego.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA