Boom na rynku nowych mieszkań

Deweloperzy bili rekord za rekordem. Budowali i sprzedawali na potęgę. I kupowali działki pod nowe osiedla.

Aktualizacja: 03.01.2016 20:10 Publikacja: 03.01.2016 18:06

Foto: Rzeczpospolita

– W ostatnich 12 miesiącach firmy sprzedające mieszkania rozpoczęły budowę 83,7 tys. lokali. Oznacza to roczny wzrost o 24,2 proc. – podaje Marcin Krasoń, analityk Home Brokera, powołując się na dane GUS. – W tym samym czasie deweloperzy dostali 94,8 tys. pozwoleń na budowę (roczny wzrost o 23,6 proc.). Nawet przed wejściem w życie ustawy deweloperskiej nie rozpoczynali tylu budów.

Kupowali, by wynająć

2015 r. na rynku nieruchomości za bardzo ciekawy uznaje Maciej Górka, analityk portalu Domiporta.pl: – Zachętą do zakupów były stabilne od ponad dwóch lat ceny mieszkań, rekordowo niskie stopy procentowe, które wpłynęły na relatywnie tanie kredyty hipoteczne, oraz dopłaty w ramach programu „MdM" – wylicza Górka. Jego zdaniem wielkimi wygranymi w 2015 r. są głównie deweloperzy, którzy odnotowali największą od 2007 r. sprzedaż. – W sześciu największych miastach od października 2014 r. do października 2015 r. sprzedaż osiągnęła poziom 46,8 tys. lokali. To o 13 proc. więcej niż w całym 2014 r. – podaje ekspert Domiporty.

Zdaniem Marcina Krasonia deweloperzy budowali, budują i będą dużo budować, bo wierzą w utrzymanie dobrej passy: – Większość notowanych na GPW firm już po trzech kwartałach 2015 r. osiągnęła rekordową sprzedaż – potwierdza ekspert. – Według firmy REAS w samym trzecim kwartale na sześciu najważniejszych rynkach deweloperzy znaleźli chętnych niemal na 13,2 tys. mieszkań. Takiego popytu na nowe lokale nie było nawet w szczycie boomu w latach 2006–2008 –dodaje.

Wiele lokali trafia na rynek najmu. Jak podkreśla Marcin Krasoń, to atrakcyjna alternatywa dla bankowych lokat i obligacji skarbowych.

Kamil Niedźwiedzki, analityk portalu Dompress.pl, przypomina, że bardzo dobra koniunktura na rynku nowych mieszkań utrzymuje się od ok. dwóch lat. – Jako rekordowy pod względem sprzedaży postrzegany był już rok 2014, a w 2015 r., jak oceniają deweloperzy, bilans będzie o 15–20 proc. lepszy – zwraca uwagę Niedźwiedzki.

Także on mówi o kupujących mieszkania na wynajem. Na niektórych osiedlach stanowią oni nawet 80 proc. klientów. – Rewelacyjne wyniki sprzedaży to także zasługa samych firm, które przygotowały szeroką ofertę. Planujący zakup mieszkań mogą znaleźć dokładnie takie lokale, jakich poszukują – zapewnia analityk Dompress.pl. – W ostatnim czasie więcej inwestycji powstaje bliżej centrum, w miejscach, które chętnie wybierają inwestorzy.

Banki ziemi

– Rewelacyjny – tak miniony rok na rynku nowych mieszkań ocenia Marcin Uryga, analityk Emmerson Realty: –Upłynął pod znakiem bardzo wysokiej aktywności deweloperów i ich klientów. Pierwsi sukcesywnie zasilali rynek projektami, a drudzy chętnie decydowali się na zakup mieszkań – mówi. – Ten rok przejdzie do historii jako rok rekordów. Wielu deweloperów odnotuje najlepsze wyniki sprzedaży w swojej historii. Na wielu lokalnych rynkach bito kwartalne rekordy sprzedaży. Liczba mieszkań nowo wprowadzanych na rynek w wielu przypadkach należała do najlepszych w ostatnich latach.

Deweloperzy bili rekordy także na rynku gruntów pod osiedla. – Na zakup działek największe firmy przeznaczały nawet po ponad 200 mln zł, a rekordziści – ponad 250 mln zł. Wielu deweloperów wydało na grunty od kilku do kilkudziesięciu milionów złotych – podaje Robert Latuszek, analityk projektów inwestycyjnych Home Broker Business. Według szacunków tej firmy deweloperskie wydatki na parcele pod zabudowę mieszkaniową w 2015 r. przekroczyły miliard złotych.

Zadowolenia nie kryją sami deweloperzy. Jarosław Szanajca, prezes Dom Development, ocenia, że 2015 r. charakteryzował się równowagą pomiędzy popytem a podażą. – Dużej sprzedaży sprzyjały utrzymujące się rekordowo niskie stopy procentowe i silny popyt we wszystkich segmentach rynku nowych mieszkań – wyjaśnia. – Dodatkowo dobra koniunktura, stabilne ceny gruntów i surowców pozwoliły branży deweloperskiej utrzymać ceny mieszkań na atrakcyjnym poziomie, a jednocześnie rozszerzać ofertę o nowe miejsca – podkreśla Szanajca.

– W ostatnich 12 miesiącach firmy sprzedające mieszkania rozpoczęły budowę 83,7 tys. lokali. Oznacza to roczny wzrost o 24,2 proc. – podaje Marcin Krasoń, analityk Home Brokera, powołując się na dane GUS. – W tym samym czasie deweloperzy dostali 94,8 tys. pozwoleń na budowę (roczny wzrost o 23,6 proc.). Nawet przed wejściem w życie ustawy deweloperskiej nie rozpoczynali tylu budów.

Kupowali, by wynająć

Pozostało 90% artykułu
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu