Certyfikaty środowiskowe na dobre zagościły w nieruchomościach komercyjnych, przede wszystkim w biurowcach. W Polsce dominują cztery międzynarodowe systemy: przede wszystkim brytyjski BREEAM i amerykański LEED, a w mniejszym stopniu niemiecki DGNB i francuski HQE, a od niedawna coraz popularniejszy jest WELL Building Standard. Zielone znaczki dla inwestycji mieszkaniowych to wciąż rzadkość.

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC oraz Polski Związek Firm Deweloperskich podpisały umowę o współpracy przy upowszechnieniu i promocji pierwszej polskiej certyfikacji ekologicznej „Zielony Dom”.

- Certyfikat Zielony Dom jest wyrazem kompleksowego myślenia nabywców, deweloperów i inwestorów o zrównoważonym budownictwie w kontekście zmian klimatu i ochrony środowiska. Nawiązanie współpracy pomiędzy PLGBC a PZFD to kamień milowy dla budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Certyfikacja, która jest osią tej współpracy, będzie narzędziem, dzięki któremu taka transformacja zostanie znacznie przyspieszona - skomentowała Alicja Kuczera, dyrektor zarządzająca PLGBC.

- Myślę, że zmieniająca się świadomość klientów firm deweloperskich, rosnąca troska o środowisko i nacisk, jaki kładziemy na jakość budowanych mieszkań, wymagały sformalizowania zasad i kryteriów, na podstawie których będziemy mogli określić, czy dany budynek spełnia te najwyższe wymogi – skomentował Grzegorz Kiełpsz, prezes PZFD. - Jestem przekonany, że propagowanie idei certyfikacji pozwoli firmom, które zdecydują się starać o Certyfikat Zielony Dom, zyskać istotną przewagę konkurencyjną oraz pomoże zdobyć zaufanie nabywców. Warto zwrócić także uwagę na fakt, że koszty uzyskania samego certyfikatu są stosunkowo niewysokie i nie powinny wpływać na koszt lokalu w certyfikowanym budynku – podkreślił.

Partnerzy zaznaczają, że zielony certyfikat to także wymierne korzyści finansowe. Rozwiązania stosowane w zrównoważonych budynkach mieszkaniowych przyczyniają się do obniżenia kosztów eksploatacji, dzięki zastosowaniu rozwiązań energooszczędnych, efektywnemu gospodarowaniu wodą w budynku czy odnawialnym źródłom energii.