fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Taśmy Kaczyńskiego. Czym zajmuje się Gerald Birgfellner?

Jarosław Kaczyński
Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Bohater nowej afery taśmowej, austriacki zięć kuzyna Jarosława Kaczyńskiego, miał prowadzić w Polsce wiele projektów deweloperskich. Trudno jednak znaleźć o nich konkretne informacje.

Austriacki przedsiębiorca miał nie otrzymać zapłaty za prace wykonane przy przygotowaniu budowy dwóch wieżowców na działce spółki Srebrna. Sprawę tę podchwycił już m.in. austriacki dziennik kurier.at, który opisuje najnowszą aferę taśmową artykułem zatytułowanym „Tajne nagrania: Kaczyński nie chce zapłacić Austriakowi”. 

Gerald Birgfellner jest, jak informuje Gazeta Wyborcza, zięciem kuzyna prezesa PiS Jana Marii Tomaszewskiego. Jest też biznesmenem, choć o jego dokonaniach – również na austriackim rynku – trudno znaleźć szczegółowe informacje. Występuje on jednak w wielu wpisach do rejestrów spółek w Polsce, ale także w Austrii. Według austriackiego rejestru spółek od 27 lat prowadzi działalność w Wiedniu.

Birgfellner jest wpisany do KRS kilku polskich spółek. Najświeższy wpis (z 24 października 2018 r.), dotyczy sytuacji, gdy firma Celtis wpisała go do rejestru KRS jako „zarząd firmy”. Spółka miała się zajmować wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami własnymi i dzierżawionymi.

Rok wcześniej, 20 listopada 2017 dokonano wpisu do rejestru KRS, w którym Gerald Birgfellner został wymieniony jako jeden ze współwłaścicieli firmy Balios Project Management Holding sp. z o.o. w organizacji spółka komandytowa, zarejestrowanej w warszawskim wieżowcu przy Chałubińskiego 8.

Czytaj także: Bank Pekao o inwestycji w „wieże Kaczyńskiego” 

Gerald Birgfellner, LinedIn.com

Jako kontakt internetowy w przypadku tej firmy podawany jest służbowy adres mailowy Birgfellnera z austriackiej firmy BETHA Zwerenz & Krause, która chwali się realizacją w Polsce projektów deweloperskich prowadzonych już od 2000 roku. Nie podaje jednak żadnych szczegółów. Firma podkreśla na swojej stronie www, że obecnie zatrudnia blisko 100 specjalistów, którzy zajmują się projektami nieruchomościowymi wartymi łącznie około 2 mld euro. Według profilu na serwisie Linkedin, Birgfellner zajmuje się tam „zarządzaniem projektami”.

Nazwisko Geralda Birgfellnera figuruje również na liście dyrektorów zarejestrowanej na Cyprze spółki Sofanton Limited założonej w 2006 roku. Ta jest z kolei zarządzana przez spółkę Cymanco Services Limited. Firma ta znalazła się na liście podmiotów zarejestrowanych w rajach podatkowych, która wyciekła z panamskiej kancelarii podatkowej, ujawnionej w wyniku międzynarodowego śledztwa dziennikarskiego, opisanego m.in. przez niemiecki „Süddeutsche Zeitung”.

Wreszcie – nazwisko Birgfellnera zostało również wpisane jako wspólnik w firmie GIBBON Holding GmbH. Firma istnieje od dwóch lat, powstała w październiku 2016 r., trudno jednak znaleźć jej stronę internetową lub kontakt. Jej adres widnieje jedynie w rejestrach spółek.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA