fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Zbadają wiatr ze wszystkich stron

AdobeStock
Rozpoczęły się dwuletnie badania warunków wiatrowych na Bałtyku. Prowadzone są przy pomocy pływającej bezzałogowej stacji pomiarowej Lidar, w odległości około 32 kilometrów od Łeby, w rejonie planowanej morskiej farmy wiatrowej Baltica.

Lidar jest nowoczesnym urządzeniem pomiarowym zamontowanym na pływającej platformie o wymiarach 4×4×4.5 m. Służy do pomiaru prędkości i kierunku wiatru przy użyciu wiązek lasera. Wyposażony jest w akumulator ładowany przez panele fotowoltaiczne, ogniwo paliwowe i małe turbinki wiatrowe, dzięki temu może pracować na morzu przez wiele miesięcy.

Zaletą Lidara jest możliwość wykonywania badań dokładnie na wysokości osi wirników projektowanych wiatraków, czego nie umożliwia tradycyjny maszt wiatrowy. Urządzenie będzie także przesyłać - via satelita - dane o wysokości i długości fal morskich oraz o kierunku prądów morskich.

Platformę pomiarową dostarczyła hiszpańska firma EOLOS. Laserowe urządzenie do mierzenia prędkości wiatru pochodzi  z Wielkiej Brytanii.

Całe urządzenie zwodowano w porcie Ustka.Na podstawie pozyskanych danych sporządzona zostanie prognoza efektywności energetycznej oraz ekonomicznej  morskiej farmy wiatrowej Baltica.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA