fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Chiny: Dziewiczy rejs AG600 - największej na świecie latającej łodzi

AFP
Prototypowa chińska łódź latająca AVIC AG600 24 grudnia po raz pierwszy oderwała się od ziemi. Dziewiczy lot trwał godzinę.

Samolot, mniej więcej wielkości Boeinga 737, ale z czterema silnikami turbośmigłowymi, wystartował z lotniska w mieście Zhuhai w południowo-wschodniej prowincji Guangdong.

Samolot może podnieść z wody 50 rozbitków i może przebywać w powietrzu przez 12 godzin. Jego główne zadania związane są z ratownictwem przeciwpożarowym i ratownictwem morskim.

Ale ma mieć też zastosowanie wojskowe. Może być to szczególnie użyteczne w spornym regionie Morza Południowochińskiego. Samolot AG600, który nosi kryptonim Kunlong, będzie w stanie dotrzeć do najbardziej wysuniętego na południe krańca roszczeń terytorialnych Chin w tym obszarze.

Maszyna napędzana jest czterema silnikami WJ-6 powstałymi na licencji radzieckiego AI-20
AFP

Państwowa agencja prasowa Xinhua opisuje samolot jako "obrońca ducha morza, wysp i raf".

Start samolotu był transmitowany w państwowej telewizji, a powrotowi towarzyszyły tłumy machające chińskimi flagami i wojskowa orkiestra. Z Chin złożono już 17 zamówień na maszynę.

Prace nad latającą łodzią trwają od ośmiu lat. Wodnosamolot ma maksymalną masę startową 53,5 ton, rozpiętość skrzydeł do 38,8m. W przypadku startu z wody potrzebuje drogi startowej długiej na co najmniej półtora kilometra o głębokości 2,5 metra.

Wodnosamolot zdolny jest do wykonywania startów i lądowań na wodzie, jak również - dzięki chowanemu w kadłubie podwoziu - na lądzie
AFP

Jakkolwiek AG600 jest spora, daleko jej do wielkiej latającej łodzi słynnego milionera Howarda Hughesa. "Świerkowa gęś" (ang. Spruce Goose), a formalnie Hughes H-4 Hercules, miał rozpiętość skrzydeł aż 97,54 metra. Gęś okazała się jednak nielotem - w powietrze wzbiła się tylko raz w 1947 roku, lot trwał mniej więcej 26 sekund. Dziś wystawiona jest w muzeum w Oregonie. Był to największy samolot konstrukcji drewnianej jaki kiedykolwiek powstał.

Od czasów wehikułu Hughesa powstało jeszcze kilka konstrukcji większych od AG600 (amerykańska łódź Martin XPB2M Mars z czasów II Wojny Światowej czy radziecka Be-42 Albatros), jednak żadna z nich obecnie już nie lata.

Źródło: rp.pl/ BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA