fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Zmarł Phil Spector, genialny producent muzyczny i morderca

Phil Spector
AFP
Phil Spector nie żyje. Amerykański producent i laureat nagrody Grammy współpracował m.in. z The Beatles i Leonardem Cohenem. John Lennon nazwał go "największym producentem muzycznym wszech czasów". Od 2009 r. odbywał karę więzienia za morderstwo aktorki Lary Clarkson. Zmarł w wieku 81 lat - informuje Onet.

"Phillip Spector został uznany za zmarłego z przyczyn naturalnych w sobotę 16 stycznia 2021 r. O godzinie 18:35 w szpitalu zewnętrznym. Jego oficjalna przyczyna śmierci zostanie ustalona przez lekarza sądowego w San Joaquin County Sheriff's Biuro" - poinformował Kalifornijski Departament Więziennictwa i Rehabilitacji cytowany przez Onet.

Phil Spector był jednym z najsłynniejszych producentów muzycznych na świecie, szczególnie aktywnym w latach 60. i 70. Współpracował m.in. z The Beatles, Johnem Lennonem, George'em Harrisonem i zespołem The Ronettes. Wyprodukował także płyty Ramones i Leonarda Cohena.

W 1989 r. za wkład w rozwój muzyki został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. W 2003 album "Phil Spector: A Christmas Gift for You" został sklasyfikowany na 142. miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu "Rolling Stone".

Spector w 2009 r. został uznany za winnego morderstwa aktorki Lary Clarkson. Wówczas skazano go za morderstwo drugiego stopnia na dożywotnie pozbawienie wolności z możliwością ubiegania się o warunkowe zwolnienie po 19 latach. W 2011 r. ubiegał się o ponowne rozpatrzenie sprawy, ale jego prośba nie została przyjęta.

Spector twierdził, że 40-letnia aktorka popełniła samobójstwo. Uważał, że "został wrobiony". "Nie zrobiłem niczego złego" - zapewniał producent. "Nie znałem jej i nigdy wcześniej nie spotkaliśmy się. Nie wiem, dlaczego to zrobiła. Nie wiem też skąd wzięła broń. Sama się zabiła, a przed strzałem pocałowała pistolet" - twierdził. 

W kontekście największych zasług Spectora mówi się o popularyzacji techniki zwanej "ścianą dźwięku", stworzonej razem z Larrym Levinem i polegającej na wielokrotnym nagrywaniu instrumentów muzycznych i zwielokrotnianiu ich brzmienia. Daje to w rezultacie gęsty, mocny dźwięk - na pierwszym planie lub w tle utworu. Efektem były takie popowe klasyki, jak "Da Doo Ron Ron", "Be My Baby" czy "He's Rebel". Bruce Springsteen i Brian Wilson otwarcie powielali jego techniki nagrywania, a John Lennon nazwał go "największym producentem muzycznym wszech czasów".

W 1971 r. Spector zdobył swoją jedyną nagrodę Grammy za współpracę przy płycie George'a Harrisona "Concert In Bangladesh". Sam też został wokalistą grupy Teddy Bears, z którą wylansował hit "To Know Him Is To Love Him".

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA